Objevte kouzlo Lesoparku Horka: Tip na výlet za odpočinkem i zábavou

Lesopark Horka

Krásy Českého ráje

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou, to jsou dvě jména, která v srdci Českého ráje evokují klid, krásu a harmonii. Zatímco Lesopark Horka láká na procházky mezi vzrostlými stromy a romantickými rybníky, Přírodní park Horky nad Jizerou nás vítá do říše skalních útvarů, borových lesů a dalekých výhledů.

Dominantou Lesoparku Horka je bezesporu Hrubý rybník, jehož hladina odráží staleté duby a buky. Procházka kolem rybníka je balzámem na duši, ať už se vydáte po naučné stezce s informačními tabulemi, nebo se jen tak touláte po lesních cestičkách. Romantickou atmosféru dotváří altánek na břehu rybníka, ideální místo pro piknik s výhledem.

Přírodní park Horky nad Jizerou nás zase uchvátí svou divočejší krásou. Pískovcové skály bizarních tvarů, z nichž některé sloužily i jako úkryt pravěkým lidem, se tyčí nad borovými lesy a otevírají se z nich úchvatné výhledy do kraje. Vrcholové partie nabízejí nezapomenutelný panoramatický výhled na majestátní Trosky, symbol Českého ráje.

Oba parky jsou protkány sítí značených turistických tras a cyklostezek, které uspokojí jak rodiny s dětmi, tak zkušené turisty. Ať už se vydáte na krátkou procházku, celodenní výlet, nebo se rozhodnete prozkoumat obě lokality najednou, Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou vám zaručeně ukážou tu pravou krásu Českého ráje.

Dominantní vrch Horka

Dominantou Lesoparku Horka a celého Přírodního parku Horky nad Jizerou je bezesporu vrch Horka, tyčící se do nadmořské výšky 361 metrů. Z jeho vrcholu se otevírá nádherný panoramatický výhled na malebné údolí řeky Jizery, okolní lesy a vesničky. Za jasného počasí je možné spatřit i vzdálenější dominanty Českého ráje, jako jsou Trosky nebo Kozákov.

Samotný vrchol Horky je zalesněný, ale na jeho úbočí se nachází několik vyhlídkových míst, odkud si návštěvníci mohou vychutnat krásy okolní krajiny. K těm nejznámějším patří vyhlídka „U křížku“, která je snadno dostupná po značené turistické stezce.

Horka je významným bodem i z historického hlediska. Na jejím vrcholu se nacházelo pravěké hradiště a později zde stávala středověká tvrz. Dnes z těchto staveb zbyly jen nepatrné zbytky, ale i tak je Horka oblíbeným cílem turistů a milovníků historie.

Vrch Horka je snadno dostupný po značených turistických stezkách z Mladé Boleslavi, Bakov nad Jizerou nebo z dalších obcí v okolí. Díky své poloze a kráse je ideálním místem pro pěší turistiku, cykloturistiku i rodinné výlety.

Pěší turistika a cyklostezky

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou jsou rájem pro milovníky pěší turistiky a cyklovýletů. Protkává je hustá síť značených turistických tras a cyklostezek, které vás provedou malebnou krajinou. Čeká vás tu procházka lesními pěšinami, výhledy z pískovcových skal, ale i odpočinek u rybníků a potoků.

Pro pěší turisty je ideální naučná stezka Lesopark Horka, která vás seznámí s historií a přírodou oblasti. Pro náročnější je tu možnost zdolat vrch Horka s krásným výhledem do okolí. Cyklisté ocení cyklostezku Greenway Jizera, která vede podél řeky Jizery a propojuje Mladou Boleslav s dalšími obcemi v okolí. Pro rodiny s dětmi je tu pak nenáročná cyklostezka vedoucí z Mladé Boleslavi do Kosmonos.

Ať už se vydáte na pěší túru nebo cyklovýlet, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a svačinu. V letních měsících se vám bude hodit i pokrývka hlavy a opalovací krém.

Tip: Nezapomeňte navštívit rozhlednu na vrchu Horka, odkud se vám naskytne nádherný výhled na České středohoří a Krkonoše.

Vyhlídky do kraje

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou, to nejsou jen tak obyčejná jména na mapě. Jsou to brány do světa klidu, zeleně a úchvatných výhledů. Vydejte se po značených stezkách a objevte kouzlo krajiny, která vás obejme svou poklidnou atmosférou. Z vyhlídek, rozesetých jako drahokamy po hřebenech Horek, se vám naskytne nezapomenutelný pohled. Jako na dlani budete mít malebné vesničky, meandrující tok řeky Jizery a v dáli se rýsující siluety Českého ráje. Za jasných dnů dohlédnete až k majestátním vrcholkům Krkonoš, jejichž zasněžené vrcholky se třpytí na obzoru. Lesopark Horka je ideálním místem pro relaxaci i aktivní odpočinek. Procházky lesními cestami prospějí tělu i duši a zurčící potůčky vám budou zpívat uklidňující melodii. Ať už se vydáte na krátkou procházku nebo celodenní výlet, nezapomeňte se zastavit na některé z vyhlídek a vychutnat si ten jedinečný pocit svobody a krásy, který vám Horky nad Jizerou nabízejí.

Historie a památky

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou, dva klenoty Mladoboleslavska, skrývají ve svém srdci bohatou historii a fascinující památky. Oblast byla osídlena již v pravěku, o čemž svědčí archeologické nálezy z doby bronzové. Později se zde usadili Slované a vybudovali hradiště, jehož pozůstatky můžeme obdivovat dodnes. Ve středověku se pak krajina proměnila díky výstavbě tvrzí a mlýnů, které dodávaly oblasti ráz prosperity a rozvoje.

Dominantou celého lesoparku je bezesporu zámek Hrubý Rohozec, jehož historie sahá až do 13. století. Původně gotická tvrz prošla mnoha přestavbami a dnes se pyšní romantickou podobou s prvky renesance a novogotiky. Interiéry zámku ukrývají cenné sbírky obrazů, nábytku a zbraní a procházka zámeckým parkem s vzácnými dřevinami je nezapomenutelným zážitkem.

Nedaleko zámku se nachází zřícenina hradu Michalovice, připomínka bouřlivé minulosti kraje. Hrad byl založen ve 14. století, ale již o dvě století později byl dobyt a ponechán svému osudu. Dnes z něj zbyly jen ruiny, které však stále dýchají tajemnou atmosférou a lákají k prozkoumání.

Přírodní park Horky nad Jizerou je pak rájem pro milovníky přírody a turistiky. Prochází jím naučná stezka, která vás provede malebnými údolími, kolem skalních útvarů a romantických rybníků. Zastavit se můžete u studánky s údajně léčivou vodou nebo si užít nádherný výhled z vyhlídky Krásná vyhlídka.

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou jsou ideálním místem pro relaxaci, poznávání historie i sportovní vyžití. Ať už se sem vydáte za jakýmkoliv účelem, bohatá historie a krása zdejší přírody vás jistě okouzlí.

Občerstvení a ubytování

Lesopark Horka a Přírodní park Horky nad Jizerou sice nenabízí ubytování přímo ve svém areálu, ale v jejich blízkém okolí naleznete pestrou škálu možností. Od útulných penzionů a stylových hotelů v malebných vesničkách po komfortní apartmány v nedalekém městě Mladá Boleslav. Stačí si jen vybrat dle vašich preferencí a rozpočtu.

Po náročném dni stráveném v přírodě jistě přijde vhod i občerstvení. V Lesoparku Horka se nachází několik hospůdek a restaurací, kde si můžete pochutnat na tradičních českých specialitách i mezinárodní kuchyni. Příjemnou atmosféru a osvěžující nápoje nabízí také kavárny v okolí. Pokud byste dostali chuť na piknik, v lesoparku naleznete dostatek laviček a stolečků, kde si můžete vychutnat vlastní svačinu v objetí zeleně. Pro ty, kteří dávají přednost vlastnímu vaření, je v blízkosti hned několik obchodů s potravinami.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, věříme, že si pobyt v Lesoparku Horka a Přírodním parku Horky nad Jizerou užijete plnými doušky.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jitka Orságová

Tagy: lesopark horka | přírodní park v horkách nad jizerou