Valašská Bystřice: Skrytý klenot Beskyd

Valašská Bystřice

Valašská Bystřice: Perla Beskyd

Zanořte se s námi do malebné krajiny Valašska a objevte kouzlo Valašské Bystřice, obce ležící v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Tato malebná obec, obklopená vrcholky Vsetínských vrchů a Hostýnsko-vsetínské hornatiny, si právem vysloužila přízvisko "Perla Beskyd".

Valašská Bystřice okouzlí návštěvníky svou bohatou historií, která se datuje až do 13. století. Projděte se úzkými uličkami s roubenými chalupami a nasajte atmosféru starých časů. Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele, jehož historie sahá až do 17. století. Za návštěvu jistě stojí i Muzeum regionu Valašsko, které vám přiblíží život a tradice zdejších obyvatel.

Valašská Bystřice je ideálním místem pro milovníky turistiky a cykloturistiky. Vydejte se po značených turistických trasách na vrcholky okolních kopců a užijte si nádherné výhledy na malebnou krajinu. Pro cyklisty je zde připravena síť cyklostezek, které vás provedou malebnými vesničkami a lesy.

V zimních měsících se Valašská Bystřice promění v ráj pro milovníky zimních sportů. V okolí obce se nachází několik lyžařských areálů, které uspokojí jak začátečníky, tak i zkušené lyžaře. Po dni stráveném na svahu si pak můžete odpočinout v některé z útulných restaurací a ochutnat speciality valašské kuchyně.

Valašská Bystřice je místem, kde se snoubí krása přírody s bohatou historií a tradicemi. Ať už hledáte odpočinek v přírodě, sportovní vyžití nebo poznání historie a kultury, Valašská Bystřice vás jistě nezklame.

Historie a památky města

Valašská Bystřice, malebné městečko ležící v srdci Valašska ve Zlínském kraji, se pyšní bohatou historií a úchvatnými památkami, které lákají k prozkoumání. První písemná zmínka o Bystřici pochází z roku 1618, kdy byla součástí panství Vsetín. Osada tehdy ležela na důležité obchodní stezce spojující Moravu s Uhrami, což přispělo k jejímu rozvoji.

Historie a památky

V 17. století se Bystřice stala centrem valašského soukenictví a obchodu s vlnou. Vznikaly zde manufaktury a trhy, kam se sjížděli obchodníci z blízkého i dalekého okolí. Prosperita se odrazila i v architektuře města. Vznikaly honosné domy měšťanů, kostely a kaple.

Dominantou náměstí je dodnes kostel sv. Jana Křtitele, jehož historie sahá až do 18. století. Interiér kostela zdobí vzácné fresky a barokní oltář. Nedaleko kostela se nachází budova bývalé radnice, která dnes slouží jako muzeum. Muzeum nabízí expozice o historii města, valašských tradicích a řemeslech.

Za návštěvu stojí i zámek Bystřice nad Olší, který se tyčí nad městem. Zámek byl postaven v 16. století v renesančním slohu a později upraven do barokní podoby. V současnosti slouží jako hotel a restaurace.

Okolí a příroda

Valašská Bystřice je však proslulá nejen svými památkami, ale i krásnou okolní přírodou. Město leží v malebném údolí obklopeném zalesněnými kopci. V okolí se nachází řada turistických tras a cyklostezek, které lákají k procházkám a výletům do přírody.

Ať už se vydáte do Valašské Bystřice za historií, kulturou nebo přírodou, čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Turistika a cykloturistika

Valašská Bystřice, malebné městečko ležící v srdci Valašska ve Zlínském kraji, je doslova rájem pro milovníky turistiky a cykloturistiky. Obklopena vrcholky Vsetínských vrchů a Hostýnsko-vsetínské hornatiny nabízí nespočet tras všech obtížností. Ať už jste zkušení horalé, nebo se vydáváte na pohodový výlet s rodinou, Valašská Bystřice má co nabídnout.

Pěší turistika

Pro pěší turisty je ideálním výchozím bodem turistické informační centrum, kde vám rádi poradí s výběrem trasy a poskytnou mapy. Mezi nejoblíbenější cíle patří rozhledna na vrchu Tanečnice, odkud se otevírá úchvatný výhled na okolní krajinu. Další variantou je výstup na nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů, Vysokou, s nadmořskou výškou 1024 metrů. Cestou můžete obdivovat krásu valašské přírody, potkat stáda ovcí a navštívit některou z horských chat.

Cykloturistika

Cyklisté ocení hustou síť cyklostezek a značených tras, které vedou malebnými vesničkami, lesy i podél vodních toků. Pro rodiny s dětmi je ideální cyklostezka Bečva, která vede po rovině podél řeky Bečvy. Náročnější cyklisté si přijdou na své na trasách vedoucích přes horské průsmyky a vrcholy. Za zmínku stojí například trasa na Soláň, odkud se otevírá nádherný výhled na Beskydy.

Valašská Bystřice a její okolí skýtá nepřeberné možnosti pro aktivní odpočinek v panenské přírodě. Ať už se vydáte na túru, nebo na cyklovýlet, nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát, abyste si mohli uchovat vzpomínky na krásy Valašska.

Lyžování a zimní radovánky

Valašská Bystřice, malebné městečko ležící v srdci Valašska ve Zlínském kraji, se během zimních měsíců proměňuje v ráj pro milovníky zimních sportů a radovánek. Ať už jste vášnivý lyžař, snowboarder, nebo si jen rádi užíváte sněhovou nadílku s rodinou, Valašská Bystřice má co nabídnout.

V okolí Valašské Bystřice se nachází hned několik lyžařských areálů, které uspokojí jak začátečníky, tak zkušené lyžaře. Lyžařský areál Synot - Kyčerka láká na upravené sjezdovky všech obtížností, moderní vleky a příjemné zázemí s občerstvením. Pro rodiny s dětmi je ideální volbou Ski areál Razula, který nabízí dětský park s vlekem a další atrakce pro nejmenší.

Kromě sjezdového lyžování si ve Valašské Bystřici a jejím okolí můžete užít i běžecké lyžování. Běžecké tratě vedou malebnou valašskou krajinou a nabízejí nezapomenutelné výhledy. Pro ty, kteří hledají adrenalin, je tu možnost vyzkoušet si jízdu na sněžném skútru nebo snowtubing.

Po dni stráveném na svahu si můžete odpočinout v některé z útulných restaurací ve Valašské Bystřici, kde na vás čeká tradiční valašská kuchyně a pohostinnost. Večer si pak můžete zpříjemnit posezením u krbu s přáteli nebo rodinou.

Valašská Bystřice je ideálním místem pro zimní dovolenou pro všechny, kteří hledají aktivní odpočinek v krásné přírodě. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, zimní radovánky ve Valašské Bystřici si zamilujete.

Ubytování a gastronomie

Valašská Bystřice, malebné městečko zasazené do kopců Valašska ve Zlínském kraji, nabízí kromě nádherné přírody a bohaté historie i širokou škálu ubytovacích a gastronomických možností. Ať už hledáte romantický víkend pro dva, rodinnou dovolenou plnou zážitků, nebo aktivní odpočinek s přáteli, Valašská Bystřice vás nezklame.

Na své si přijdou milovníci komfortu i ti, kteří preferují ubytování v přírodě. V Bystřici a jejím blízkém okolí najdete útulné penziony s rodinnou atmosférou, moderní hotely s wellness zázemím, ale i stylové chalupy k pronájmu. Pro ty, kteří touží po skutečném sepětí s přírodou, jsou tu připraveny kempy a autokempy.

Po dni stráveném poznáváním krás Valašska jistě rádi doplníte energii v některé z místních restaurací či hospůdek. Valašská Bystřice se pyšní pestrou nabídkou gastronomických zážitků. Ochutnat můžete tradiční valašské speciality, jako jsou frgály, kyselice nebo halušky, ale i jídla mezinárodní kuchyně. Vychutnat si můžete také lahodnou kávu a domácí zákusky v některé z kaváren s neopakovatelnou atmosférou.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, Valašská Bystřice vám zaručí nezapomenutelný gastronomický zážitek. Místní restaurace a hospůdky si zakládají na kvalitních surovinách a po generace předávaných receptech. Vychutnejte si pravou chuť Valašska v příjemném prostředí a nechte se hýčkat pohostinností místních obyvatel.

Tipy na výlety v okolí

V samém srdci Valašska, obklopena malebnými kopci Beskyd, leží Valašská Bystřice, poklad Zlínského kraje. Ať už vás sem zanese touha po aktivním odpočinku, poznávání historie a kultury, nebo jen toužíte po klidu a nádherné přírodě, Valašská Bystřice a její okolí vás nezklame.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Eliška Vondrová

Tagy: valašská bystřice | město ve zlínském kraji