Kouzelný Traunsee: Perla rakouských jezer

Traunsee

Traunsee: Perla Solné komory

Traunsee, často nazývané „Perlou Solné komory“, je jezero ledovcového původu v Horním Rakousku. Jeho křišťálově čistá voda a úchvatné panorama okolních hor uchvátí každého návštěvníka. S rozlohou 24 km² je Traunsee nejhlubším jezerem v Rakousku (až 191 metrů). Díky své hloubce je oblíbeným místem pro potápění a vodní sporty. Okolní vrcholky hor, jako je Traunstein (1 691 m) a Erlakogel (1 574 m), lákají k turistice a horolezectví. Malebná městečka Gmunden, Ebensee a Altmünster ležící na březích jezera nabízejí bohatou historii, kulturu a gastronomii. Návštěvníci si mohou užít procházky po promenádách, ochutnat místní speciality v restauracích s výhledem na jezero nebo se vydat na plavbu lodí. Traunsee je ideálním místem pro aktivní dovolenou i odpočinek v nádherné přírodě.

Malebné vesničky a města

Česká republika se pyšní spoustou malebných vesniček a měst, které vás okouzlí svou krásou a historií. Projděte se úzkými uličkami lemovanými roubenými chaloupkami s květinovou výzdobou a nasajte atmosféru starých časů. Navštivte hrady a zámky tyčící se nad malebnými náměstími a pokochejte se pohledem na okolní krajinu. Ochutnejte tradiční českou kuchyni v útulných restauracích a hospůdkách. Ať už se vydáte na jih Moravy, do jižních Čech nebo do severních oblastí, čekají na vás nezapomenutelné zážitky. Neváhejte a objevte kouzlo českého venkova a menších měst.

Turistika s výhledy na jezero

Česká republika se pyšní nespočtem malebných jezer, která lákají k odpočinku i aktivnímu trávení volného času. Pro milovníky turistiky a krásných výhledů je tu hned několik tipů na trasy, které vás provedou kolem břehů jezer a nabídnou nezapomenutelné scenérie. Na Šumavě se můžete vydat po stezce vedoucí kolem Černého jezera, nejhlubšího ledovcového jezera v Česku. Cesta vás provede hustými lesy a nabídne vám úchvatné pohledy na temnou hladinu jezera, obklopenou strmými svahy. Krkonoše zase lákají k procházce kolem Sněžných jam, ledovcových jezer s křišťálově čistou vodou. Náročnější turisté se mohou vydat na vrchol Sněžky, odkud se jim naskytne panoramatický výhled na okolní krajinu i samotná jezera. Na Vysočině stojí za návštěvu Sečská přehrada, která nabízí kilometry značených turistických tras. Procházka po hrázi přehrady vám umožní kochat se výhledy na vodní hladinu a okolní lesy. Ať už se vydáte kamkoli, turistika s výhledy na jezero je zážitkem, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

Vodní sporty a plavby lodí

Česká republika sice nemá moře, ale i tak nabízí spoustu možností pro vodní sporty a plavby lodí. Řeky jako Vltava, Labe nebo Sázava lákají k projížďkám na kánoích, kajacích a raftech. Pro ty, co preferují klidnější vody, jsou tu přehrady Lipno, Slapy nebo Orlík, ideální pro windsurfing, jachting nebo paddleboarding.

Na své si přijdou i milovníci rybaření, ať už preferují lov kaprů, štik nebo pstruhů. Pro ty, kteří hledají adrenalin, jsou tu adrenalinové sporty jako wakeboarding, vodní lyžování nebo kitesurfing. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv vodní sport, nezapomeňte na bezpečnost a používejte záchrannou vestu.

Tradice a gastronomie regionu

Region se pyšní bohatými tradicemi, které se dědí z generace na generaci. Mezi nejvýznamnější patří folklorní festivaly s kroji a lidovou hudbou, které se konají po celý rok. Typické jsou i řemeslné trhy, kde si můžete zakoupit ručně vyráběné keramické předměty, dřevěné hračky a krajky.

Gastronomie regionu je založena na tradičních receptech z lokálních surovin. Ochutnat můžete například vepřové hody s knedlíkem a zelím, bramboráky, ovocné knedlíky nebo koláče. Mezi speciality patří také domácí uzené maso a sýry. V regionu se nachází mnoho restaurací a hospůdek, které nabízejí tradiční kuchyni i moderní gastronomické zážitky.

Tipy na ubytování a dopravu

V Praze najdete ubytování pro každý rozpočet. Pokud chcete ušetřit, zkuste hostely nebo Airbnb. Pro větší komfort zvolte hotel, kterých je v centru nepřeberné množství. Nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zvláště cestujete-li v hlavní sezóně.

Praha má skvěle dostupnou MHD. K dispozici jsou autobusy, tramvaje i metro. Jízdenky se dají koupit v automatech nebo trafikách. Pokud plánujete častější cestování, vyplatí se zakoupit si časovou jízdenku. Pro cestování po centru města je ideální chůze, většina památek je v docházkové vzdálenosti.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu?

Nejlepší doba pro návštěvu se odvíjí od vašich preferencí. Milovníci tepla a slunce si užijí letní měsíce od června do srpna, kdy teploty šplhají k nejvyšším hodnotám a sluneční paprsky hladí krajinu. Pokud preferujete mírnější klima a menší davy turistů, zvolte jaro nebo podzim. Jaro nabízí svěží zeleň a rozkvetlé květiny, zatímco podzim hýří barvami listnatých stromů. Zima potěší nadšence do zimních sportů a nabídne pohádkovou atmosféru zasněžené krajiny.

Publikováno: 09. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lucius Vondrák

Tagy: traunsee | jezero v rakousku