Modřanská rokle: Tajemná oáza klidu a krásy v srdci Prahy

Modřanská Rokle

Úvod do Modřanské rokle

Modřanská rokle je jednou z nejvýznamnějších přírodních památek v okolí Prahy. Toto malebné údolí se rozprostírá na ploše více než 9 hektarů a nabízí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky z procházek v přírodě. Modřanská rokle se nachází mezi údolím řeky Vltavy a sídlištěm Modřany a je jedním z míst, které si každý milovník krásné krajiny musí určitě doporučit navštívit.

V této přírodní památce máte možnost spatřit úchvatné scenérie s neskutečnou flórou a faunou, které najdete téměř jen tady. Mezi vzácné druhy patří např. koniklec velkokvětý, hvozdík pyšný či okrotice bílá. Na své si přijdou i milovníci ptactva - v rokli hnízdí řada druhů jako např. ledňáček říční, strakapoud velký či sýc rousný.

Poznejte krásy této tajemné Modřanské rokle!

Historie Modřanské rokle

Historie Modřanské rokle se datuje až do doby pravěku, kdy tuto údolní nádrž obývali lovci a sběrači. V dobách středověku zde byla postavena řada mlýnů využívajících sílu tamního potoka. V 19. století byla Modřanská rokle oblíbeným místem pro výlety obyvatel Prahy a okolí. V roce 1955 byla oficiálně vyhlášena přírodní památkou díky své jedinečné flóře a fauně. Dnes je Modřanská rokle krásným turistickým cílem, který je lákavou destinací pro milovníky přírody i historie.

Geologie Modřanské rokle

Geologie Modřanské rokle: Poznejte fascinující geologickou historii této přírodní památky

Flora a fauna Modřanské rokle

Flora a fauna Modřanské rokle jsou neuvěřitelně rozmanité a bohaté. Rozprostírající se na ploše více než 30 hektarů najdete tady květnaté louky, husté lesy, mokřady a potoky. V oblasti rokle žijí vzácní živočichové jako jsou například plch velký, veverka obecná či kudlanka nábožná. Rovněž je zde možné zahlédnout různorodost bezobratlých živočichů, ptáků i ryb. V rámci této přírodní památky můžete objevovat fascinující svět flóry a fauny po celý rok.

Turistické trasy v Modřanské rokli

Turistické trasy v Modřanské rokli jsou nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky přírody. Tato krásná přírodní památka nabízí návštěvníkům mnoho možností k procházkám, pěší turistice a cyklovýletům. Prozkoumejte malebné údolí řeky Vltavy, skalnaté útvary a divokou krajinu. Dostanete se na vrcholky kopců s krásnými výhledy nebo si užijete klidné chvíle u řeky. Navštivte Modřanskou rokli a objevte tajemství této klenotnice přírody.

Tipy na výlety v okolí Modřanské rokle

Pokud hledáte tipy na výlety v okolí Modřanské rokle, máme pro vás několik skvělých nápadů. Tento přírodní skvost nabízí mnoho možností k prozkoumání krás české přírody.

Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak si užít Modřanskou rokli, je pěší túra kolem řeky Vltavy. Na této cestě se můžete těšit na úchvatné výhledy na skalnaté útesy a poznat místní flóru a faunu.

Další zajímavou aktivitou je cyklovýlet po okolních cestách a stezkách. Během tohoto výletu si můžete vychutnat krásnou krajinu kolem Modřanské rokle a navštívit nedaleké památky, jako jsou např. zámek Zbraslav nebo klášter Emauzy.

Pro nejmenší návštěvníky je určitě vhodný rodinný výlet s piknikem do přilehlých lesů Modřanské rokle. Procházka lesem poskytne dětem možnost objevovat nové druhy rostlin a živočichů a užít si čistou přírodu.

Ať už se chystáte na pěší túru, cyklovýlet, nebo rodinný výlet, Modřanská rokle nabízí překrásné prostředí pro odpočinek a relaxaci.

Praktické informace pro návštěvníky Modřanské rokle

Závěr a doporučení k návštěvě Modřanské rokle.

Závěr a doporučení k návštěvě Modřanské rokle:

Pokud jste milovníkem přírody a hledáte možnost k odpočinku a relaxaci, navštivte Modřanské rokli. Tato přírodní památka skýtá úchvatné výhledy na okolní krajinu, krásné potůčky a lesy plné zvířat. Během procházky se můžete těšit na pozorování motýlů, ptáků či drobných hlodavců.

Vrcholným zážitkem je pak návštěva kaňonu řeky Botiče, který se nachází v srdci rokle. Pokud máte rádi adrenalin a nebojíte se vody, můžete si zapůjčit kajak či raft a projet si tento jedinečný zážitek.

Zkrátka, pokud chcete strávit klidný den v přírodě s rodinou nebo přáteli, je Modřanská rokle tou správnou volbou!

Publikováno: 10. 04. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Todor Bělehradský

Tagy: modřanská rokle | přírodní památka