Ojmjakon: Zažijte extrémní chlad na nejchladnějším obydleném místě na Zemi!

Ojmjakon

Ojmjakon je oblast ležící v nejvýchodnější části Ruska, která se často označuje jako nejchladnější obydlené místo na zemi. Tato oblast je proslulá svými mrazivými teplotami, které bývají v zimních měsících extrémní a dosahují i hodnot pod -60 °C. Přestože se v těchto podmínkách život zdá být nemožný, místní obyvatelé se zde udrželi po staletí a adaptují se na tyto drsné podmínky. Ojmjakon tak představuje jedinečné geografické a klimatické prostředí, které si zaslouží bližší pozornost.

Geografická poloha a klima

Ojmjakon, známé jako nejchladnější obydlené místo na Zemi, se nachází ve východní části Sibiře v Rusku. Leží v údolí řeky Indigirky a je obklopeno horami. Místo je charakterizováno kontinentálním polárním podnebím s extrémně nízkými teplotami během zimy, které dosahují průměrných hodnot kolem -50°C. V letních měsících jsou teploty mnohem přívětivější, ale stále se pohybují okolo 10-15°C. Dlouhé zimní období trvající až 9 měsíců a velké denní i roční teplotní rozdíly patří mezi hlavní geografické faktory tohoto extrémního klimatu.

Historie a osídlení

Ojmjakon je městečko situované v nejsevernější části Sibiře a je známé jako nejchladnější obydlené místo na zeměkouli. Historie této oblasti sahá až do doby před více než 800 lety, kdy sem přišli původní obyvatelé – Evenkové, kteří se živili lovem a rybolovem. V této divoké a drsné krajině zanechali stopy svých náboženských tradic, které si dodnes udržují i jejich potomci.

V průběhu 17. století sem dorazili kočovníci z jihu Sibiře - Jakuti, kteří se usadili v okolí místní řeky Indigirka. Postupem času se stal Ojmjakon důležitým centrem pro obchod s kožešinami a kamennou solí.

Během sovětské éry byla v této oblasti vybudována silnice spojující Ojmjakon s dalšími sídly. Zároveň sem byla zavedena lepší infrastruktura, což umožnilo stabilnější život v těchto krutých podmínkách.

Dnes je Ojmjakon turistickou atrakcí, která láká návštěvníky ze celého světa na poznání tajemných tradic a jedinečné historie této oblasti.

Extrémní teploty a přežívání v Ojmjakonu

Ojmjakon, nejchladnější obydlené místo na Zemi, se nachází v Jakutské republice Ruska. S průměrnou roční teplotou −16,3 °C a v zimních měsících klesající i pod -50 °C, je to pro nás běžné lidi téměř nepředstavitelné prostředí. Přesto zde lidé žijí a přežívají extrémní teploty. Domy jsou postaveny ze speciálního materiálu, který izoluje proti chladu, a velkou roli hraje také správná strava. Místní obyvatelé konzumují maso soba i ryby – potraviny bohaté na bílkoviny a tuky, které jim pomáhají udržet teplo v těle. Extrémně náročné podmínky zde ovšem také znamenají značné omezení pohybu venku a nutnost být velmi opatrný kvůli riziku omrzlin či hypotermie.

Místní kultura a tradice

Místní kultura a tradice v Ojmjakonu, nejchladnějším obydleném místě na zemi, jsou fascinující. Tento odlehlý sibiřský region s extrémně nízkými teplotami se pyšní jedinečnou historií a bohatou kulturní dědictvím.

Ojmjakon je domovem etnické skupiny Jakutů, kteří jsou tradičními pastevci sobů. Místní lidé projevují obdivuhodnou odolnost vůči přírodním podmínkám a dokážou se přizpůsobit krutému klimatu. Všechny jejich činnosti jsou prováděny s ohledem na okolní prostředí a tyto praktiky se udržují již stovky let.

Tradiční jakutské slavnosti jsou velkolepé a často se konají venku v překrásné krajině. Mezi tyto slavnosti patří například "Ysyakh" (Slunce) slavený v červnu každého roku, během kterého lidé tančí a zpívají jakutské písničky v kroji. Další oblíbená oslava je svátek "Toyon", který probíhá mezi 2. prosincem a 6. lednem každoročně.

Celkově, místní kultura a tradice v Ojmjakonu jsou nejen silně vázané na přírodu, ale také prokazují obdivuhodnou odolnost a vytrvalost lidí, kteří zde žijí.

Turistické atrakce a aktivity v okolí

Pokud se rozhodnete navštívit nejchladnější obydlené místo na zemi - Ojmjakon, můžete se těšit na mnoho turistických atrakcí a aktivit v okolní přírodě. Zimní sporty jako lyžování a snowboarding jsou velmi populární díky velkému množství sněhu. Můžete se také projet na saních tažených soby nebo vyrazit na procházku po zamrzlých řekách. Navštivte muzeum v Ojmjakonu, kde se dozvíte více o historii tohoto mrazivého regionu, nebo se podívejte na jedinečné kamenné sloupy známé jako polární sloupky. Pokud hledáte netradiční zážitek, zkuste ochutnat nápoje v místním baru "Pole of Cold", který je postaven přesně tam, kde byla naměřena nejnižší teplota v této oblasti (-71,2 stupňů Celsia). Bez ohledu na vaše preference má Ojmjakon co nabídnout každému návštěvníkovi.

Doporučení pro návštěvu Ojmjakonu

Pokud se chystáte navštívit Ojmjakon, nejchladnější obydlené místo na zemi, mám pro Vás několik doporučení. Především byste měli být připraveni na extrémní podmínky a velmi nízké teploty, které mohou dosáhnout i -50 °C. Proto je důležité si s sebou vzít dostatečné vrstvy oblečení a vhodné boty.

Dále je nutné mít na paměti, že v Ojmjakonu není mnoho turistických služeb a infrastruktura je zde velmi omezená. Pokud plánujete cestu do této oblasti, je vhodné si zajistit průvodce a ubytování předem.

Navzdory náročným podmínkám však stojí za to vidět krásu tohoto regionu. Zajímavostmi okolo Ojmjakonu jsou například termální prameny nebo ledovcové jeskyně. Navštivte také muzeum zaměřené na historii a kulturu Yakutských lidí.

Ať už se chystáte do Ojmjakonu kvůli jeho extrémnímu charakteru nebo kvůli krásám zimní přírody, určitě si tuto destinaci oblíbíte pro její jedinečnost a nádherný zážitek.

Celkově lze říci, že návštěva Ojmjakonu je jedinečným zážitkem pro všechny, kteří hledají odlišnost od běžného turistického ruchu. Tento mrazivý region nabízí návštěvníkům nejen krásné horské scenérie a fascinující pohled do života místních lidí, ale také možnost zažít jednu z nejextrémnějších klimatických podmínek na světě. I přes náročnost cesty sem se však rozhodně vyplatí tuto destinaci navštívit a nechat se unést magií tohoto arktického kraje.

Publikováno: 06. 11. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Jitka Orságová

Tagy: ojmjakon | nejchladnější obydlené místo na zemi