Zámek Ratměřice: Klenot českého cestování

Zámek Ratměřice

Historie zámku Ratměřice

Zámek Ratměřice, původně renesanční tvrz, se nachází nedaleko města Nymburk ve Středočeském kraji. První písemná zmínka o zámku pochází z roku 1542, kdy byl v majetku rodu Smiřických z Smiřic. V průběhu staletí prošel několika přestavbami a úpravami, které mu dodaly barokní podobu. V 19. století byl zámek rozšířen o romantický park a anglický parkový styl. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn a sloužil jako státní statek. Od roku 1992 je v soukromém vlastnictví a postupně prochází rekonstrukcemi s cílem zachovat jeho historickou hodnotu.

Architektura a design zámku

Architektura zámku Ratměřice je skvostným příkladem barokního stylu. Zámek byl postaven v 17. století a později rozšířen o další křídla v 18. století. Hlavní budova zámku má elegantní fasádu zdobenou štukovou výzdobou a bohatě zdobené interiéry s freskami a sochařskými prvky. V interiérech lze obdivovat nádherné krby, klenutá stropní malby a historický nábytek, který dodává prostorům jedinečný šarm. Každý detail zámku svědčí o bohatství a noblesnosti jeho původních majitelů.

Zahrady a okolí zámku

Zahrady zámku Ratměřice jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v České republice. Rozkládají se na ploše více než 10 hektarů a nabízejí návštěvníkům malebné procházky mezi vzácnými stromy, kvetoucími záhony a romantickými fontánami. V okolí zámku lze také nalézt anglický park s bohatou faunou a flórou. Pro milovníky přírody je ideálním místem k relaxaci a odpočinku. Okolní krajina je rovněž vhodná k turistice a cykloturistice, nabízí mnoho tras pro výlety do okolí.

Prohlídka zámku a expozic

Prohlídka zámku Ratměřice je fascinujícím pohledem do historie a umění. Návštěvníci mají možnost prozkoumat reprezentační místnosti, jako je honosný sál či knihovna s bohatou sbírkou starých knih. Expozice zahrnuje také unikátní sbírku uměleckých děl a historických artefaktů, které přibližují život šlechtické rodiny, jež zámek v minulosti obývala. Prohlídka je doplněna odbornými průvodci, kteří poskytují zajímavé informace o historii zámku a jeho majitelích.

Akce a události v zámku Ratměřice

Akce a události na zámku Ratměřice jsou vždy plné kultury a zábavy pro návštěvníky všech věkových kategorií. Každoročně se zde konají různé festivaly, koncerty, divadelní představení a výstavy uměleckých děl. Mezi nejoblíbenější akce patří například Letní slavnosti na zámku, tradiční vánoční trhy nebo historické jarmarky. Návštěvníci mohou také navštívit různé workshopy a kurzy, které jsou pořádány ve spolupráci s místními umělci a řemeslníky. Díky bohatému kulturnímu programu je zámek Ratměřice oblíbeným místem pro setkávání a relaxaci pro milovníky historie i moderního umění.

Možnosti ubytování a stravování v blízkosti zámku

V okolí zámku Ratměřice se nachází několik možností ubytování pro návštěvníky, kteří si chtějí prodloužit svůj pobyt v této malebné oblasti. V samotném zámku je možné ubytovat se v luxusních apartmánech zařízených v historickém stylu s veškerým moderním komfortem. K dispozici jsou také pokoje ve venkovském penzionu nebo možnost stanování v okolní přírodě. Co se stravování týče, restaurace na zámku nabízí tradiční českou kuchyni s důrazem na lokální suroviny a vína z místních vinic. V okolních vesnicích lze také najít další restaurace a hospůdky, které nabízejí různorodá menu pro každého gurmána.

Jak se dostat na zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice se nachází v obci Ratměřice nedaleko města Mladá Boleslav ve Středočeském kraji. Pro návštěvníky, kteří cestují autem, je nejjednodušší přístup po dálnici D10 směrem na Turnov a následně odbočit na silnici II/268. Pro ty, kteří preferují veřejnou dopravu, je možné využít vlakové spojení do Mladé Boleslavi a odtud pokračovat autobusem či taxíkem do Ratměřic. Zámek je dobře dostupný z okolních měst a nabízí nádherný výlet do historie a krásného prostředí středočeské krajiny.

Publikováno: 18. 05. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lucius Vondrák

Tagy: zámek ratměřice | zámek