Tajemné krásy Voděradských bučin: Objevte kouzlo nedotčené přírody

Voděradské Bučiny

Tajemství Voděradských bučin

Voděradské bučiny, magické a tajemné místo opředené pověstmi, lákají milovníky přírody i záhady. Tyto rozsáhlé lesy, chráněné v rámci Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny, skrývají v sobě jedinečnou atmosféru. Staré, mohutné buky s kořeny zarostlými do mechu a kapradí vytváří dojem nedotčené divočiny. Vzduch je tu čistý a svěží, prosycený vůní dřeva a lesní hrabanky.

Rezervace chrání nejen bučiny, ale i další typy lesních porostů, jako jsou dubohabrové háje a olšiny. Díky tomu se zde vyskytuje pestrá škála rostlin a živočichů. Návštěvníci tu mohou narazit na vzácné druhy ptáků, jako je datel černý či holub doupňák, nebo na plachého jelena či srnku.

Procházka Voděradskými bučinami je balzámem pro duši i tělo. Můžete se tu toulat po značených turistických trasách, nebo se jen tak ztratit v zeleném labyrintu a nasávat klid a krásu okolní přírody. Ať už zvolíte jakoukoli cestu, Voděradské bučiny ve vás zanechají nezapomenutelný zážitek.

Kudy do Voděradských bučin?

Voděradské bučiny, ráj klidu a zeleně, lákají k procházkám a objevování krás panenské přírody. Nachází se nedaleko Prahy, a proto jsou ideálním cílem pro jednodenní výlet. Jak se tam ale dostat? Možností je hned několik. Autem se sem dostanete po silnici číslo 2 směrem na Kutnou Horu. Po zhruba 30 kilometrech odbočíte na obec Černé Voděrady a dále budete pokračovat po místních komunikacích až k okraji lesa. Pokud preferujete hromadnou dopravu, můžete využít autobusovou linku z Prahy, která vás doveze do Černých Voděrad. Odtud je to k Voděradským bučinám už jen krátká procházka. Pro milovníky cyklistiky je tu skvělá zpráva – oblastí prochází několik cyklostezek, které vás zavedou až k srdci rezervace. Ať už zvolíte jakoukoli cestu, Voděradské bučiny vás okouzlí svou krásou a pohodou. Nezapomeňte na pevnou obuv a dobrou náladu!

Pěšky malebnou krajinou

Voděradské bučiny, to není jen tak obyčejný název. Evokuje v nás představu rozlehlých lesů, kde vládne majestátní buk. A víte co? Ono to tak doopravdy je! Tyhle lesy, co se rozkládají nedaleko Prahy, jsou jako stvořené pro pěší turistiku. Čeká vás tu nefalšovaná krása panenské přírody, klid a pohoda, kterou jen tak někde nenajdete.

Protáhnout si nohy můžete po značených turistických trasách, které vás provedou těmi nejkrásnějšími kouty. Narazíte na staleté buky, jejichž koruny vytvářejí nad vašimi hlavami zelenou klenbu. Zaposloucháte se do zpěvu ptáků a šumění listí. A když budete mít štěstí, potkáte třeba i srnku nebo muflona. Voděradské bučiny jsou totiž domovem mnoha druhů rostlin a živočichů.

Nezapomeňte ale, že se pohybujete v chráněném území. Chovejte se proto ohleduplně k přírodě. Neodhazujte odpadky, nerozdělávejte oheň a netrhejte rostliny. Jen tak si tuhle krásu budeme moci užívat i my a generace po nás.

Cyklovýlet pro aktivní

Voděradské bučiny, ráj klidu a zeleně kousek od Prahy, lákají k prozkoumání na kole. Pro aktivní cyklisty je tu připravena síť značených cyklotras, které vás provedou touto malebnou rezervací. Můžete se těšit na stinné lesní cesty, mírné kopce a krásné výhledy do krajiny. Pro náročnější cyklisty je tu možnost vydat se i do okolních vesnic a prozkoumat tak i další krásy Posázaví. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a svačinu, abyste měli dost energie na celý výlet. Po náročném dni v sedle kola si můžete odpočinout v některé z místních restaurací a pochutnat si na tradičních českých specialitách. Ať už se rozhodnete pro krátký výlet nebo celodenní cykloprojížďku, Voděradské bučiny vám zaručeně poskytnou nezapomenutelný zážitek z jízdy na kole v krásné přírodě.

Fauna a flóra bučin

Voděradské bučiny, součást rozsáhlejšího komplexu lesů na rozhraní středních Čech a Posázaví, skrývají fascinující svět rostlin a živočichů typických pro tento biotop. Dominantu tvoří samozřejmě buk lesní, jehož mohutné kmeny a husté koruny propůjčují lesu tajemnou atmosféru. Pod jeho stínem se daří rostlinám adaptovaným na menší množství světla, jako jsou kyčelnice cibulkonosná, svízel vonný nebo kopytník evropský. Na jaře les ožívá pestrou paletou barev květů jaterníku podléšky, sasanky hajní a prvosenky jarní.

Vlastnost Voděradské bučiny
Rok vyhlášení
Rozloha
Lokalita
Hlavní předmět ochrany
Přístupnost pro veřejnost

Vzácnější druhy rostlin, jako je okrotice červená, lýkovec jedovatý nebo lilie zlatohlavá, se vyskytují na specifických místech s vhodnými podmínkami. Bohatá je i fauna bučin. Žije zde jelen lesní, srnec obecný a prase divoké. Z menších savců jmenujme například veverku obecnou, ježka západního nebo myšici lesní. Voděradské bučiny jsou domovem i mnoha druhů ptáků. Zaposlouchat se můžeme do zpěvu drozda zpěvného, pěnkavy obecné nebo brhlíka lesního. V dutinách starých buků hnízdí například holub doupňák nebo datel černý. Bohatě je zastoupen i hmyz, pavouci a další bezobratlí, kteří tvoří důležitou součást ekosystému. Voděradské bučiny jsou tak cenným územím z hlediska ochrany přírody, kde se daří uchovávat vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů.

Občerstvení a ubytování

Voděradské bučiny a jejich okolí skýtají omezené možnosti občerstvení a ubytování přímo v rezervaci. Vzhledem k ochraně přírody zde nenajdete restaurace ani hotely. Doporučujeme proto vzít si s sebou dostatek jídla a pití, obzvláště v teplejších dnech.

V blízkém okolí rezervace, například v obcích Černé Voděrady, Jevany nebo Stříbrná Skalice, se nachází několik restaurací a penzionů, kde se můžete občerstvit a ubytovat. Tyto podniky nabízejí širokou škálu jídel a nápojů, od tradiční české kuchyně až po mezinárodní speciality.

Pro ty, kteří preferují ubytování v přírodě, je v okolí několik kempů a tábořišť. Tyto možnosti ubytování jsou ideální pro rodiny s dětmi a milovníky outdoorových aktivit.

Nezapomeňte, že Voděradské bučiny jsou chráněným územím a je důležité dodržovat pravidla chování v přírodě. Odnášejte si svůj odpad, netrhejte rostliny a nerušte zvěř.

Voděradské bučiny, to není jen les. Je to chrám, katedrála z živoucích sloupů, kde se slunce prodírá zeleným sklem a čas plyne podle jiných zákonů. Zde se člověk stává malým a pokorným, obklopen něčím větším a starším než on sám.

Eliška Kráslová

Tipy na výlety v okolí

Voděradské bučiny a jejich okolí skýtají nepřeberné možnosti k výletům. Pro milovníky pěší turistiky je zde hustá síť značených turistických tras. Můžete se vydat například na naučnou stezku Voděradské bučiny, která vás provede nejzajímavějšími místy rezervace. Stezka je dlouhá 4 km a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Náročnější turisté se mohou vydat na delší trasu, která vede až k památnému dubu ve Vyžlovkách. Cyklisté ocení cyklostezku Greenway Jizera, která vede podél řeky Jizery a spojuje Voděrady s Benátkami nad Jizerou. V létě se můžete osvěžit v přírodním koupališti Jezero Sadská, které se nachází nedaleko Voděrad. V zimě si na své přijdou běžkaři, pro které jsou v okolí upravovány běžecké tratě.

Kromě přírodních krás nabízí okolí Voděradských bučin i řadu kulturních památek. Za návštěvu stojí zámek Loučeň se svými labyrinty, zámek Brandýs nad Labem - Stará Boleslav nebo historické centrum města Benátky nad Jizerou.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lucius Vondrák

Tagy: voděradské bučiny | rezervace