Go parking Praha: Snadné parkování v hlavním městě

Go Parking Praha

Parkování v centru Prahy: Kde zaparkovat?

Najít volné místo pro auto v centru Prahy může být někdy nadlidský úkol. Naštěstí existuje několik tipů, jak si parkování ulehčit. Zapomenout můžete na stání v modrých zónách, ty jsou vyhrazené rezidentům. Zkuste štěstí v oranžových zónách s krátkodobým parkováním, ale počítejte s vyšší sazbou a omezenou dobou.

Další možností jsou podzemní garáže, například v obchodních centrech Palladium, Kotva nebo Myslbek. Jistotou jsou i parkoviště P+R na okrajích Prahy, odkud se do centra snadno dopravíte MHD. Nezapomeňte si předem zkontrolovat otevírací dobu a cenové podmínky. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, mějte na paměti, že parkování v centru Prahy je placené i o víkendech a státních svátcích.

Zóny placeného stání v Praze

V Praze fungují zóny placeného stání, aby se regulovala doprava a parkování v centru a hustě obydlených oblastech. Modré zóny jsou určeny především pro rezidenty s platnou parkovací kartou. Nerezidenti zde mohou parkovat pouze krátkodobě po zaplacení v parkovacím automatu nebo přes mobilní aplikaci. Oranžové zóny umožňují delší dobu parkování, ale za vyšší poplatek. Zelené zóny jsou kompromisem mezi modrými a oranžovými. Ceny se liší v závislosti na zóně a délce parkování. Parkovací systém má za cíl zlepšit dostupnost parkovacích míst pro rezidenty a zároveň umožnit návštěvníkům krátkodobé parkování.

Aplikace pro parkování v Praze

Praha je krásné město, ale parkování tu může být noční můrou. Naštěstí existuje několik aplikací, které vám pomohou najít volné parkovací místo a ušetřit čas i peníze. Mezi nejoblíbenější patří Lítačka, která kromě parkování umožňuje i nákup jízdenek na MHD. Další možností je ParkSimply, která nabízí rezervaci parkovacích míst v obchodních centrech a garážích. Pro ty, kteří hledají bezplatné parkování, je tu aplikace Mr. Parkit, která zobrazuje mapu s volnými parkovacími místy v ulicích. Ať už si vyberete jakoukoli aplikaci, nezapomeňte si zkontrolovat parkovací zónu a platit parkovné, abyste se vyhnuli pokutě.

P+R parkoviště: Výhody a nevýhody

P+R parkoviště, neboli Park and Ride, se stávají čím dál oblíbenějším řešením pro řidiče mířící do center měst. Jejich princip je jednoduchý: zaparkujte auto na okraji města a pokračujte do centra MHD. Mezi hlavní výhody patří úspora nákladů za parkování v centru a často i rychlejší cesta, zvlášť v dopravní špičce. Navíc šetříte životní prostředí a přispíváte k menšímu provozu ve městě. Nevýhodou může být méně komfortní cestování s přestupem a omezená otevírací doba některých parkovišť. Před využitím P+R je dobré si ověřit dostupnost a ceny parkování, jízdní řády MHD a celkovou dobu cesty.

Parkování na letišti Václava Havla

Letiště Václava Havla Praha nabízí řadu parkovacích možností pro krátkodobé i dlouhodobé stání.

Přímo u terminálů se nachází parkoviště P1 a P2, ideální pro vyzvednutí a vysazení cestujících nebo krátkodobé parkování.

Pro delší dobu parkování jsou tu parkoviště vzdálenější, jako je PB Economy, PC Comfort a PD Smart, odkud vás na terminály dopraví bezplatný shuttle bus.

Ceny parkování se liší v závislosti na vzdálenosti od terminálů a délce pobytu.

Rezervace parkovacího místa online je výhodnější a zaručí vám místo i v exponovaných časech.

Letiště také nabízí parkování pro motorky a speciální místa pro rodiny s dětmi.

Před cestou si ověřte aktuální ceny a možnosti parkování na webových stránkách letiště.

Tipy pro bezproblémové parkování v Praze

Praha je krásná, ale parkování v ní může být oříšek. Neházejte flintu do žita, máme pro vás pár tipů! Zaprvé, zkuste P+R parkoviště. Jsou na okrajích Prahy a parkování tam je za hubičku. Odtud se do centra snadno dopravíte MHD. Zadruhé, myslete na modré zóny. Ty jsou vyhrazené pro rezidenty, ale dají se tam koupit i krátkodobé parkovací lístky. Pozor na to, kde a kdy je kupujete, ať nedostanete botičku! Zlatým hřebem je aplikace pro online platbu parkovného. Je to rychlé, pohodlné a vyhnete se frontám u parkovacích automatů. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, nezapomeňte na parkovací hodiny a respektujte pravidla, ať si pobyt v Praze užijete bez zbytečných komplikací.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Lucius Vondrák

Tagy: go parking praha | parkovací služba v praze