Bredovský dvůr - tajemný skvost pražského cestování

Bredovský Dvůr

Úvod do Bredovského dvora

Úvod do Bredovského dvora:

Bredovský dvůr je památkově chráněný statek nacházející se v centru Prahy. Jeho historie sahá až do 17. století, kdy byl postaven jako hospodářské stavení na pozemcích bývalého kláštera sv. Jiří. Dnes slouží jako kulturní centrum a zázemí pro umělecké projekty a akce. Své jméno získal po rodině Bredů, kteří zde dlouhodobě pobývali a pečovali o půdu i budovy.

Pokud se chystáte navštívit Bredovský dvůr, můžete se těšit na krásné historické prostředí s vnitřním nádvořím obklopeným zdmi starých stavení. Zde můžete objevovat umělecké instalace a expozice nebo si užít pohodovou atmosféru při kulturním programu či koncertu. Bredovský dvůr je skvělým místem pro poznání historie Prahy i současného umění a kultury.

Historie Bredovského dvora

Historie Bredovského dvora sahá až do 17. století, kdy byl tento statek postaven. Několikrát změnil majitele, ale v podstatě zůstal zachován v původní podobě a dnes patří mezi nejvýznamnější památky v Praze. Od svého vzniku sloužil jako zemědělský statek a mnoho let byl centrem venkovského hospodářství na okraji hlavního města. Dnes je Bredovský dvůr oblíbeným místem pro procházky a poznávání historie Prahy, stejně jako pro kulturní akce a různé festivaly.

Architektura a stavební prvky

Architektura a stavební prvky bredovského dvora

Bredovský dvůr je jedním ze symbolů pražské architektury. Tento památkově chráněný statek patří k nejvýznamnějším stavebním památkám v Praze, a to díky svému unikátnímu stylu a bohaté historii.

Ve své architektuře kombinuje bredovský dvůr prvky raně barokní, renesanční i klasicistní architektury. Jedná se o komplex budov, které jsou vzájemně propojeny arkádami a zahrnují několik historických objektů. Mezi nejvýznamnější patří hlavní budova s velkou bránou a arkádami, kaple Panny Marie Růžencové a stodoly s valbovou střechou.

Dalším charakteristickým prvkem bredovského dvora jsou kamenné sloupy s ozdobnými krycími chomouty, kamenné reliéfy, balkony či okna s plochými šambránami. Tyto prvky dodávají architektuře dvora na eleganci a jedinečnosti.

V současné době se bredovský dvůr nachází v majetku Národního muzea, které zde provozuje muzeum českého venkova. Návštěvníci mohou procházet historickými interiéry, prohlédnout si expozice věnované českému venkovu a také si užít krásné přírodní prostředí v zahradách kolem dvora.

Bredovský dvůr je nejen technickou památkou, ale i důležitým kulturním a historickým místem. Navštivte jej a ponořte se do atmosféry minulých století!

Význam Bredovského dvora pro Prahu

Bredovský dvůr je památkově chráněný statek nacházející se na území Prahy. Jeho význam pro město spočívá v historické hodnotě a jedinečnosti, kterou poskytuje jako architektonická památka.

Oblast, na níž se Bredovský dvůr rozkládá, má své kořeny již ve středověku. V bezprostřední blízkosti dolního Kinského zahrady se zde nacházelo sídlo pražského biskupa. Později bylo území přeměněno na samostatné hospodářství a později na chov koní. Bredovský dvůr sloužil především jako místo, kde se chovali koně pro potřeby vojenských akcí.

V dnešní době je Bredovský dvůr památkou národního významu a obnovuje se jeho historické jádro tak, aby splňovalo současné požadavky. Dvůr slouží jako centrum ekologických aktivit a kulturních akcí s cílem obohatit život obyvatel místní části i celé Prahy.

Navštivte tuto jedinečnou památku a poznejte historii Bredovského dvora - místa plného tradice a významu pro Prahu.

Prohlídka Bredovského dvora

Prohlídka Bredovského dvora - objevte jedinečné historické bohatství

Vstupte do tajů památkově chráněného Bredovského dvora v Praze. Užijte si zážitek při prohlídce jeho nádherných historických budov a přibližte se k jejich bohaté minulosti. Obdivujte působivou architekturu a poznejte zajímavé detaily o životě na venkově v 19. století.

Bredovský dvůr, ležící v srdci Prahy, je skutečným pokladem české historie. Během prohlídky se dozvíte o tom, jak vypadala vesnická idyla v dobách, kdy město nebylo ještě ze všech stran obklopeno betonem a asfaltem. Procházka po mlýnu, chlévu, stodole a dalších budovách Vás přenese do dávných časů plných práce i radostí z drobného hospodaření.

Poznejte tajemství starých řemesel – uvidíte tradiční ruční práci tkalců nebo kolase s kůrou stromu. Pokud máte rádi suvenýry, určitě oceníte místo s nabídkou originálních výrobků z přilehlých vesnic.

Přijďte s rodinou a nechte se unést kouzlem Bredovského dvora. Zažijete tady nezapomenutelné dobrodružství plné překvapení a poznání.

Okolí Bredovského dvora

Okolí Bredovského dvora je plné krásných a historických míst, které stojí za návštěvu. Kousek od Bredovského dvora se nachází jeden z největších pražských parků - Stromovka, kde si můžete užít procházku podél Vltavy, piknik v trávě nebo si zaplavat v nedalekém bazénu. V blízkosti najdete také Národní technické muzeum, které nabízí celodenní zábavu a vzdělání pro celou rodinu. Pokud jste milovníky umění, určitě navštivte Galerii Rudolfinum, která se nachází nedaleko od Bredovského dvora. A pokud máte chuť na nákupy či dobré jídlo, přijdte do obchodního centra Palladium či objevujte stylová a přátelská místa jako je Café Letka nebo Lokál Hamburk.

Jak se dostat na Bredovský dvůr

Pokud se chystáte navštívit Bredovský dvůr, památkově chráněný statek v Praze, určitě vás bude zajímat, jak se tam dostat. Pokud přijedete do centra města hromadnou dopravou, doporučujeme využít tramvajové linky č. 6 nebo 17 a vystoupit na zastávce Výtoň. Odtud je to jen několik minut pěšky ke statku. Pro ty, kteří preferují cestu autem, existuje možnost parkování na placených parkovištích v okolních ulicích nebo na nedalekém parkovišti OC Nový Smíchov. Nezapomeňte si předem ověřit otevírací dobu a podmínky prohlídek, abyste mohli plně užít krásu tohoto historického místa.

Informace pro návštěvníky

Informace pro návštěvníky

Bredovský dvůr je památkově chráněný statek nacházející se v historické části Prahy. Pokud plánujete návštěvu tohoto místa, zde jsou důležité informace, které byste měli znát.

Adresa: Bredovský dvůr se nachází na adrese Bredovská 67/1, 110 00 Nové Město, Praha.

Otevírací doba: Památky ve středu a čtvrtek jsou otevřeny od 10:00 do 12:00 hodin a od 14:00 do 16:00 hodin. V neděli jsou památky otevřeny od 13:00 do 18:00 hodin.

Vstupné: Vstupné na prohlídku bredovského statku stojí 80 Kč, snížené vstupné (pro studenty a seniory) je za 60 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Prohlídka: Prohlídka bredovského statku trvá přibližně jednu hodinu. Řidiči automobilů si prosím uvědomte, že parkování v této oblasti je velmi omezené.

Další informace najdete na oficiálních internetových stránkách památky nebo můžete kontaktovat turistickou informační kancelář v centru města. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Závěr a doporučení pro návštěvu Bredovského dvora.

Po návštěvě Bredovského dvora můžeme s klidem říci, že se jedná o nezapomenutelný zážitek. Vzhledem k tomu, že se jedná o památkově chráněný statek v Praze, je jeho historická hodnota neocenitelná a stojí za to ho navštívit. Doporučujeme si přinést fotoaparát a zapamatovat si každou navštívenou část tohoto nádherného místa.

Pokud máte rádi historii, určitě by vás zajímalo prohlédnout si muzeum na statku. Zde se dozvíte více o životě na statku a historii Bredovského dvora.

Rovněž doporučujeme ochutnat místní produkty – tutozkou medovinu a domácí marmelády jsou skvělým dárkem pro rodinu a přátelé.

Pokud hledáte klid a pohodu, Bredovský dvůr je ideálním místem pro relaxaci v krásné přírodě. Můžete si zde odpočinout od shonu města, projít se po okolních lesích nebo posedět na lavičce u rybníka.

Vzhledem k tomu, že se jedná o turisticky vyhledávané místo, doporučujeme si předem zarezervovat prohlídku s průvodcem. Tím si zajistíte, že se dozvíte co nejvíc informací o tomto místě.

Celkově je tedy Bredovský dvůr ideálním místem nejen pro milovníky historie, ale i pro ty, kteří hledají klid a relaxaci v přírodě. Určitě stojí za to ho navštívit a strávit zde den plný krásy a odpočinku.

Publikováno: 30. 06. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Eliška Vondrová

Tagy: bredovský dvůr | památkově chráněný statek v praze