Zámek Hořovice: Skrytý klenot České republiky vám otevírá své brány

Zámek Hořovice

Zámek Hořovice je historická památka nacházející se ve stejnojmenném městě v okrese Beroun. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy zde stál hrad, který sloužil jako obranná pevnost. V průběhu staletí prošel zámek několika přestavbami a úpravami, které změnily jeho původní gotický charakter na renesanční a později barokní podobu. Zámek byl dlouho v majetku šlechtických rodin, mezi nejznámější patřili páni z Roupova a hrabata z Kolowrat-Krakovských. Po druhé světové válce byl zámek zestátněn a dnes je ve správě Národního památkového ústavu.

Architektura a design zámku

Architektura a design zámku Hořovice jsou jedinečné a působivé. Zámek byl postaven v renesančním stylu na začátku 16. století a později upravován v barokním stylu. Jeho fasády jsou zdobeny bohatými ornamenty a sochami, které dodávají zámku elegantní vzhled.

Hlavní budova zámku má tři patra a je obehnána hradbami se čtyřmi okrouhlými baštami. Vstup do zámku je zdoben kamenným portálem s erbem rodu Šternberků, kteří zámek vlastnili po mnoho generací.

Interiér zámku je plný luxusních pokojů, které představují různé historické styly. Například Velký sál je zdoben freskami a stropy jsou vykládány dřevem s bohatými intarziemi. Další zajímavou místností je Rytířský sál, který je vybaven vzácnými loveckými trofejemi.

Design zahrady kolem zámku je také velmi atraktivní. Zahrada je rozdělena do několika částí, jako jsou francouzské terasy, anglický park a romantická zahrada s rybníky a fontánami. Každá část zahrady nabízí návštěvníkům jedinečný pohled na okolní krajinu.

Architektura a design zámku Hořovice jsou skutečným uměleckým dílem. Je to místo, které stojí za návštěvu pro všechny milovníky historie a krásné architektury.

Interiéry a expozice zámku

Interiéry zámku Hořovice jsou plné historických pokladů a působí dojmem noblesy a elegance. V hlavním sále se nachází bohatě zdobený strop a nádherné fresky. V dalších místnostech lze obdivovat vzácný nábytek, gobelíny a umělecké sbírky. Expozice zámku představuje rozmanitou sbírku historických předmětů, jako jsou šperky, porcelán, zbraně či starožitnosti. Návštěvníci mají možnost se dozvědět o historii rodu Colloredo-Mansfeldů, kteří zámek vlastnili od 17. století. Pro milovníky umění je na zámku také galerie s díly českých i světových malířů. Celkově interiéry a expozice zámku Hořovice nabízejí unikátní pohled do minulosti a umožňují návštěvníkům prozkoumat bohatou kulturní historii tohoto místa.

Zahrady a parky kolem zámku

Zámek Hořovice je obklopen nádhernými zahradami a parky, které přispívají k jeho jedinečnému kouzlu. Hlavní zahrada je ve stylu francouzských zahrad s geometricky uspořádanými záhony a fontánami. Procházka po této romantické zahradě nabízí návštěvníkům okouzlující pohledy na zámek i okolní krajinu.

Další zajímavostí je anglický park, který se rozkládá za hlavním zámkem. Tento park nabízí malebné procházky podél rybníků a lesních cest. Je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci v přírodě.

Kromě toho je v blízkosti zámku také arboretum, které hostí vzácné druhy stromů a rostlin. Pro milovníky botaniky je to skutečný ráj, kde si mohou užít krásu přírody.

Zahrady a parky kolem zámku Hořovice jsou otevřeny veřejnosti po celý rok. Návštěvníci si mohou užít klidné procházky, pikniky nebo si prostě jen odpočinout na lavičce a vychutnat si atmosféru tohoto historického místa.

Pokud plánujete návštěvu zámku Hořovice, nezapomeňte si vyhrazený čas pro procházku těmito krásnými zahradami a parky. Budete ohromeni jejich přírodní krásou a klidem, který vám poskytnou.

Kulturní a společenské akce na zámku

Zámek Hořovice je nejen historickým a architektonickým skvostem, ale také důležitým kulturním centrem. Každoročně se zde koná mnoho kulturních a společenských akcí, které přitahují návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí.

Mezi nejvýznamnější akce patří například letní koncertní série "Zámek Hořovice ve světle hudby", která se koná v romantickém prostředí zámeckého parku. Návštěvníci si mohou vychutnat koncerty různých hudebních žánrů, od klasické hudby po jazz či populární hudbu.

Další zajímavou akcí je tradiční vánoční jarmark, který se koná na nádvoří zámku. Návštěvníci zde mohou zakoupit originální vánoční dárky od místních řemeslníků a ochutnat tradiční vánoční dobroty.

Zámek Hořovice také hostí různé výstavy uměleckých děl a historických artefaktů. V pravidelných intervalech jsou zde pořádány tematické výstavy zaměřené na různá období české historie nebo na významné osobnosti spojené se zámkem.

Pro milovníky divadla a filmu je připraveno také mnoho kulturních akcí. V zámeckém divadle se konají různé divadelní představení, koncerty a také promítání filmů.

Kulturní a společenské akce na zámku Hořovice jsou skvělou příležitostí pro návštěvníky poznat bohatou historii tohoto místa a zároveň si užít nezapomenutelný kulturní zážitek.

Možnosti prohlídek a turistických tras v okolí

Zámek Hořovice nabízí návštěvníkům široké možnosti prohlídek a turistických tras v okolí. Samotný zámek je přístupný veřejnosti a lze si prohlédnout jeho hlavní sál, kapli, knihovnu a další místnosti s bohatou historií. Prohlídka zámku je doplněna o expozici, která přibližuje život na zámku v minulosti.

V blízkém okolí zámku se nachází několik zajímavých turistických tras. Jednou z nich je trasa vedoucí do nedalekého přírodního parku Český kras, kde se můžete projít malebnými lesy a navštívit známé jeskyně jako je Koněpruské jeskyně či Kodaňská jeskyně.

Další možností je navštívit nedaleké město Beroun, které leží jen pár kilometrů od Hořovic. Zde si můžete prohlédnout historické památky jako je Berounský hrad nebo kostel svatého Jakuba. Město nabízí také různé kulturní akce a festivaly po celý rok.

Pokud máte rádi přírodu, určitě oceníte i blízkost Brdských lesů. Zde najdete mnoho turistických tras vhodných pro pěší i cyklistické výlety. Můžete se vydat na vrchol Brd, kde si užijete krásné výhledy nebo navštívit některou z přírodních rezervací.

Celkově je zámek Hořovice ideálním výchozím bodem pro objevování okolního regionu. Díky své poloze a bohatému kulturnímu dědictví nabízí mnoho možností pro aktivní odpočinek a poznávání historie.

Ubytování a stravování v blízkosti zámku

Ubytování v blízkosti zámku Hořovice nabízí různé možnosti pro návštěvníky. V samotném zámku je k dispozici luxusní hotel s pokoji vybavenými ve stylu historického interiéru. Další možností je ubytování v okolních penzionech a hotely, které poskytují pohodlné a moderně zařízené pokoje. Pro milovníky přírody jsou k dispozici i kempy a chatky v blízkém okolí.

Stravování je rovněž dobře zajištěno. V samotném zámku se nachází restaurace, která nabízí široký výběr tradičních českých jídel i mezinárodní kuchyni. Kromě toho jsou v okolí zámku také další restaurace, kavárny a vinárny, ve kterých si mohou návštěvníci vychutnat lahodné pokrmy a nápoje.

S ohledem na popularitu zámku Hořovice je doporučeno rezervovat si ubytování i stůl v restauraci předem, zejména během letní sezóny a o víkendech. Tím si zajistíte pohodlný pobyt bez nutnosti hledat volné kapacity na poslední chvíli.

Ubytování a stravování v blízkosti zámku Hořovice je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí prožít nezapomenutelný pobyt a vychutnat si atmosféru tohoto historického místa.

Dopravní spojení a parkování

Zámek Hořovice je snadno dostupný jak autem, tak veřejnou dopravou. Pro návštěvníky, kteří preferují cestu automobilem, je k dispozici parkoviště přímo u zámku. Parkování je bezplatné a kapacita parkoviště je dostačující pro všechny návštěvníky.

Pro ty, kteří upřednostňují veřejnou dopravu, je možné dojet do Hořovic vlakem nebo autobusem. Zámek se nachází jen pár minut chůze od místního vlakového nádraží a autobusové zastávky. Vlaky a autobusy pravidelně jezdí z blízkých měst jako Praha, Plzeň nebo Beroun.

Návštěvníci mohou využít i cyklotrasu, která vede kolem zámku. Pro cyklisty jsou k dispozici uzamykatelná stojana na kola.

Dopravní spojení do okolních turistických atrakcí je také velmi dobré. Například nedaleko se nachází hrad Karlštejn nebo Křivoklát, kam lze pohodlně dojet vlakem či autobusem.

Celkově je dopravní spojení a parkování u zámku Hořovice dobře zajištěno, což umožňuje snadnou a pohodlnou návštěvu tohoto skrytého klenotu České republiky.

Praktické informace pro návštěvníky

- Zámek Hořovice se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Beroun, asi 50 km západně od Prahy.

- Prohlídky zámku jsou možné pouze s průvodcem a je nutné si je předem rezervovat.

- Otevírací doba zámku je od dubna do října, každý den kromě pondělí.

- Vstupné na prohlídku zámku je 120 Kč pro dospělého a 60 Kč pro dítě.

- Prohlídka trvá přibližně hodinu a zahrnuje všechny hlavní části zámku.

- Na zámku je zakázáno fotografování a natáčení videa.

- V okolí zámku se nachází několik restaurací a kaváren, kde si návštěvníci mohou odpočinout a občerstvit se.

- Parkování je možné na přilehlých veřejných parkovištích nebo v blízkosti zámku na placených parkovištích.

- Z Prahy lze dojet na zámek Hořovice vlakem nebo autobusem. Cesta trvá přibližně jednu hodinu.

- Pro turisty jsou v okolí zámku vytyčeny různé turistické trasy, které vedou přes krásnou přírodu a historická místa.

- Doporučuje se navštívit také nedaleký hrad Točník, který je vzdálen asi 10 km od zámku Hořovice.

Zámek Hořovice je skutečným skrytým klenotem České republiky, který stojí za návštěvu. Jeho bohatá historie, působivá architektura a krásné interiéry nabízejí jedinečný zážitek pro každého návštěvníka. Zahrady a parky kolem zámku jsou ideálním místem pro relaxaci a procházky. Každoročně se zde konají různé kulturní a společenské akce, které obohacují atmosféru místa. Prohlídka zámku je nezapomenutelným zážitkem, stejně jako turistické trasy v okolí, které nabízejí překrásnou přírodu a zajímavosti regionu. V blízkosti zámku najdete také ubytování a stravování, které splní vaše potřeby. Dopravní spojení je dobře zajištěno a parkování není problém. Při návštěvě zámku Hořovice nezapomeňte na praktické informace pro návštěvníky, abyste si užili co nejvíc tohoto skvostu. Doporučujeme navštívít tento úchvatný zámek a objevit jeho krásy sami!

Publikováno: 19. 02. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jitka Orságová

Tagy: zámek hořovice | zámek v čr