Turecko vás volá: Užijte si nezapomenutelné cestování!

Cestování Do Turecka

Doprava: Letecky, autem, autobusem

Turecko je dostupné z České republiky hned několika způsoby, záleží jen na vašich preferencích a rozpočtu. Let je nejrychlejší a často i nejlevnější variantou, obzvlášť pokud se vydáte na last minute dovolenou. Z Prahy létají přímé lety do oblíbených destinací jako je Antalya, Istanbul nebo Dalaman. Let trvá přibližně 3 hodiny. Pokud preferujete pohodlí vlastního auta, Turecko je dostupné i po silnici. Cesta autem je sice delší, ale nabídne vám svobodu a flexibilitu. Z Prahy do Istanbulu počítejte s cestou dlouhou přibližně 20 hodin. Nezapomeňte na dálniční známky v Rakousku, Maďarsku a Bulharsku. Pokud se rozhodnete pro cestu autem, naplánujte si dostatek zastávek na odpočinek. Turecko je dostupné i autobusovou dopravou. I když je to nejlevnější varianta, cesta je dlouhá a náročná. Autobusy jezdí z Prahy do Istanbulu a dalších tureckých měst. Cesta trvá přibližně 30 hodin. Ať už zvolíte jakoukoli možnost dopravy, Turecko vás okouzlí svou krásou a pohostinností.

Víza a formality: Co potřebujete?

Pro cestu do Turecka potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz s nosičem dat. Občanský průkaz je akceptovaný pouze pro turistické cesty kratší než 90 dnů. Pokud plánujete delší pobyt, musíte si zažádat o vízum. Pro turistické pobyty do 90 dnů Češi vízum nepotřebují. Stačí platný cestovní doklad.

Nezapomeňte, že váš cestovní pas musí být platný minimálně 150 dní od data vstupu do Turecka. Pokud cestujete s dětmi, musí mít vlastní cestovní doklad. Pro vstup do Turecka nepotřebujete žádné zvláštní očkování. Doporučuje se však očkování proti žloutenkám typu A a B, břišnímu tyfu a tetanu.

Před cestou si sjednejte cestovní pojištění, které pokryje případné náklady na lékařskou péči. V Turecku je lékařská péče zpoplatněná a bez cestovního pojištění by vás mohla léčba vyjít velmi draho.

Při vstupu do Turecka můžete být požádáni o prokázání finančních prostředků na pobyt. Doporučuje se mít u sebe hotovost v eurech nebo amerických dolarech, případně platební kartu.

V Turecku se platí tureckou lirou. Eura a americké dolary si můžete směnit v bankách a směnárnách. Platební karty jsou akceptovány ve většině obchodů a restaurací.

Při cestování do Turecka je důležité dbát na bezpečnost. V posledních letech došlo v Turecku k několika teroristickým útokům. Doporučuje se vyhýbat se demonstracím a shromážděním a sledovat aktuální bezpečnostní situaci.

Kdy jet: Ideální období

Turecko je krásné po celý rok, ale ideální doba pro cestování záleží na vašich preferencích a plánech. Pro milovníky slunce a koupání je nejlepší období od května do října, kdy se teploty pohybují mezi 25 a 35 stupni Celsia a moře je příjemně teplé. Hlavní sezóna, červenec a srpen, je nejteplejší, ale také nejrušnější a nejdražší. Pokud preferujete mírnější teploty a menší davy, zvolte jaro (duben-květen) nebo podzim (září-říjen). V těchto měsících si užijete příjemné počasí vhodné pro poznávání památek i relaxaci na pláži. Milovníci historie by měli zvážit návštěvu Turecka na jaře nebo na podzim, kdy je počasí ideální pro prohlídky starobylých měst a archeologických nalezišť. Zimní měsíce (listopad-březen) jsou v Turecku chladnější a deštivější, ale i tak nabízejí své kouzlo. Můžete si užít lyžování v pohoří Taurus, prozkoumat Istanbul bez davů turistů nebo si dopřát relaxační pobyt v termálních lázních. Nezapomeňte, že Turecko je rozlehlá země s různorodým klimatem. Pobřeží Egejského a Středozemního moře se těší teplému a slunečnému počasí po většinu roku, zatímco vnitrozemí a východní oblasti Turecka mají kontinentální klima s horkými léty a chladnými zimami. Před cestou si proto ověřte předpověď počasí pro konkrétní oblast, kterou chcete navštívit.

Ubytování: Hotely, apartmány, hostely

Turecko nabízí ubytování pro každý vkus a rozpočet. Luxusní resorty s all inclusive programy lákají na bezstarostnou dovolenou u moře. Moderní hotely ve městech jako Istanbul, Ankara nebo Antalya uspokojí i náročné cestovatele. Pro ty, kteří hledají komornější atmosféru a autentičtější zážitky, jsou ideální volbou apartmány a penziony. V oblíbených turistických destinacích jich najdete nespočet a často se nacházejí v blízkosti pláží, restaurací a obchodů. Backpackery a cestovatele s nízkým rozpočtem potěší široká nabídka hostelů. Ty se nacházejí především ve velkých městech a nabízejí levné ubytování v pokojích pro více osob.

Při výběru ubytování v Turecku je dobré zvážit několik faktorů. Důležitá je lokalita, dostupnost dopravy, vybavení a samozřejmě cena. V hlavní sezóně se doporučuje rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, jelikož kapacity se rychle plní. Nezapomeňte si také prostudovat recenze ostatních cestovatelů, které vám pomohou získat lepší představu o kvalitě ubytování a služeb. Ať už se do Turecka chystáte za odpočinkem na pláži, poznáváním historických památek nebo dobrodružstvím v přírodě, s výběrem toho pravého ubytování pro vás nebudete mít problém.

Jídlo a pití: Turecké speciality

Turecko není jen o krásných památkách a slunných plážích. Je to také země s bohatou a rozmanitou kuchyní, která potěší vaše chuťové pohárky. Připravte se na explozi chutí a vůní, která vás okouzlí. Základem turecké kuchyně je čerstvá zelenina, maso, bylinky a koření. Ochutnejte kebab, grilované maso na špízu, které se podává s rýží, pita chlebem a zeleninou. Dopřejte si lahodný döner kebab, maso pečené na vertikálním rožni, které se krájí do pita chleba a doplní se zeleninou a omáčkou. Vyzkoušejte pide, tureckou pizzu s různými náplněmi, jako je mleté maso, sýr nebo špenát. Nenechte si ujít lahmacun, tenkou placku potřenou mletým masem, zeleninou a kořením. Ochutnejte kofte, masové kuličky z mletého masa, cibule a koření, které se podávají s rýží, bulgurem nebo jogurtem. Degustujte manti, malé taštičky plněné mletým masem a cibulí, které se podávají s jogurtem a rozpuštěným máslem. Objevte turecké dezerty, jako je baklava, sladký dezert z listového těsta, ořechů a medu. Ochutnejte künefe, dezert z kadayif těsta, sýru a pistácií. Dopřejte si lokum, turecký med, který se vyrábí v různých příchutích. Vychutnejte si turecký čaj, silný černý čaj, který se podává v malých skleničkách. Ochutnejte ayran, osvěžující jogurtový nápoj. Vyzkoušejte salep, horký nápoj z mléka, cukru a prášku z kořene orchideje. Turecká kuchyně je skutečným zážitkem pro vaše smysly. Nebojte se experimentovat a objevovat nové chutě.

Bezpečnost: Tipy a rady

Turecko je nádherná země s bohatou historií a kulturou, ale jako v každé zemi i zde je důležité dbát na bezpečnost. Před cestou si zkontrolujte platnost vašeho cestovního dokladu. Měl by být platný ještě minimálně 6 měsíců od data vstupu do země. Nezapomeňte na cestovní pojištění. V případě nenadálých událostí, jako je nemoc nebo úraz, vám kryje náklady na lékařskou péči. Doporučuje se sjednat si pojištění, které zahrnuje i repatriaci do České republiky. V Turecku se platí tureckou lirou. Peníze si můžete vyměnit v České republice nebo až na místě. Většina směnáren se nachází ve městech a turistických oblastech. V Turecku je běžné smlouvat o cenách, a to nejen na trzích, ale i v obchodech. Nebojte se proto o ceně s prodejcem vyjednávat.

V Turecku se obecně pije balená voda. Voda z kohoutku není vždy pitná. Dávejte si pozor na kapsáře, a to zejména ve velkých městech a turistických oblastech. Cennosti si raději nenechávejte v kapsách, ale uložte si je do hotelového sejfu. Pokud se chystáte do hor, nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv. Počasí v horách se může rychle měnit. V Turecku je zakázáno fotografovat vojenské objekty a osoby v uniformách. Dodržujte místní zvyky a tradice. V mešitách se chovejte tiše a s respektem. Ženy by si měly zakrýt hlavu šátkem. Při vstupu do mešity je nutné zout boty. V Turecku je zakázáno pít alkohol na veřejnosti.

V případě nouze volejte číslo 112. Toto číslo je platné v celé Evropské unii a spojí vás s tísňovou linkou. Mějte na paměti, že bezpečnostní situace se může v různých částech Turecka lišit. Před cestou si proto ověřte aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Dodržováním těchto tipů a rad můžete minimalizovat rizika a užít si bezpečnou a příjemnou dovolenou v Turecku.

Peníze a ceny: Co a jak platit?

Turecko je pro Čechy stále oblíbenější destinací, a to i díky příznivým cenám. Oficiální měnou je turecká lira (TRY), ale v turistických oblastech se dá platit i eurem (EUR) nebo americkým dolarem (USD). Pokud plánujete platit kartou, je dobré si ověřit, zda ji daný obchodník akceptuje. Většina hotelů, restaurací a obchodů v turistických centrech karty přijímá, ale v menších obchodech a na trzích se může stát, že kartu nevezmou.

Při placení v eurech nebo dolarech si dejte pozor na kurz, který vám obchodník nabídne. Často se stává, že je kurz nevýhodný a vy tak zaplatíte více, než byste museli. Doporučujeme si proto vždy předem zjistit aktuální kurz a porovnat ho s tím, co vám nabízí obchodník.

Nejvýhodnější kurz obvykle dostanete v bankomatech. Výběry z bankomatu jsou ale často zpoplatněny jak vaší bankou, tak i bankou, která bankomat provozuje. Před cestou si proto ověřte poplatky za výběry v zahraničí u vaší banky.

V Turecku je běžné smlouvat, a to zejména na trzích a v menších obchodech. Nebojte se proto o ceně s prodejcem diskutovat a pokusit se ji srazit dolů. Pokud se vám zdá cena příliš vysoká, klidně odejděte. Prodejce se vám často ozve a nabídne vám nižší cenu.

Na závěr pár tipů, jak ušetřit peníze v Turecku:

Vodu si kupujte v supermarketech, kde je mnohem levnější než v turistických oblastech.

Jídlo si dávejte v restauracích, které navštěvují i místní.

Využívejte hromadnou dopravu, která je v Turecku velmi levná.

Pokud je to možné, cestujte mimo hlavní sezónu, kdy jsou ceny ubytování a letenek nižší.

S trochou plánování a chytrým hospodařením si můžete užít dovolenou v Turecku i s omezeným rozpočtem.

Co vidět a zažít: Památky, pláže, hory

Turecko je zemí, kde se starobylá historie prolíná s úchvatnou přírodou a pulzující kulturou. Ať už jste milovníci památek, nadšenci do opalování na pláži nebo dobrodruzi toužící po horských výšlapech, Turecko vás nezklame.

Istanbul, magické město na dvou kontinentech, vás uchvátí ikonickými památkami jako je chrám Hagia Sofia, Modrá mešita s šesti minarety nebo Topkapi palác, sídlo osmanských sultánů. Projděte se rušným Velkým bazarem a Egyptským tržištěm, kde nasajete atmosféru orientu a nakoupíte suvenýry.

Kapadokie, krajina s pohádkovou atmosférou, je známá svými skalními útvary, podzemními městy a možností letu horkovzdušným balonem. Vydejte se na procházku údolím Göreme s kostely vytesanými do skal nebo prozkoumejte podzemní město Derinkuyu.

Efes, jedno z nejzachovalejších antických měst, vás přenese v čase do období Římské říše. Projděte se po mramorové Celseově knihovně, obdivujte Velké divadlo a prozkoumejte ruiny Hadriánova chrámu.

Antalya, perla Turecké riviéry, láká na krásné pláže s křišťálově čistou vodou. Relaxujte na pláži Lara, Konyaalti nebo Cleopatra, užijte si vodní sporty nebo se vydejte na výlet lodí.

Pamukkale, bavlněný hrad, je přírodní úkaz, který vás ohromí svými bílými terasami z travertinu. Projděte se po kaskádách, vykoupejte se v termálních pramenech a navštivte antické město Hierapolis.

Pohoří Taurus, které se táhne napříč jižním Tureckem, nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku a horolezectví. Vydejte se na trek do pohoří Kaçkar s nádhernými výhledy nebo prozkoumejte kaňony a vodopády v národním parku Göreme.

Turecko je zemí s bohatou historií, úchvatnou přírodou a pohostinnými lidmi. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli část země, slibujeme vám nezapomenutelný zážitek.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Adélka Janková

Tagy: cestování do turecka | cestování