Tajemství pražské Wolkerovy ulice: Co musíte vidět?
Původ slova wolkerova
Oblast Slansko má zajímavou historii, podobně jako slovo „wolkerova", které pochází od německého chemika Johanna Rudolfa Glaubera. Ten v 17. století, když zrovna region Slansko procházel velkými změnami, objevil síran sodný dekahydrát. No a tahle sloučenina, co se pak používala v medicíně, se rozšířila po celém Slansku a vlastně všude jinde pod názvem „Glauberova sůl".
Vzhledem k tomu, že se Glauberova sůl těžila a vyvážela z oblasti Čech, došlo k postupnému zkomolení názvu „Glauberova“ na „wolkerowa“. Tento proces byl ovlivněn fonetickou podobností a tehdejšími jazykovými zvyklostmi.
Později se označení „wolkerova“ začalo používat i pro další minerální prameny a lázně, které obsahovaly podobné soli a minerály. Dodnes se tak setkáváme s názvy jako „Wolkerova lázeň“ nebo „Wolkerovy slatinné lázně“, které odkazují na Glauberovu sůl a její léčebné účinky.
Wolkerova v různých jazycích
Věděli jste, že jméno Wolkerova se v různých jazycích píše a vyslovuje různě? Je to dáno především fonetickými pravidly a zvyklostmi daného jazyka. Například v angličtině se jméno Wolkerova obvykle transkribuje jako Wolkerova Street, zatímco v němčině se používá spíše tvar Wolkerovástraße. Ve francouzštině se pak setkáte s variantou Rue Wolkerova. Zajímavostí je, že v některých jazycích, jako například v ruštině, se jméno Wolkerova překládá do azbuky jako Волкерoва. Tyto rozdíly v psaní a výslovnosti jména Wolkerova jsou důkazem bohatosti a rozmanitosti světových jazyků.
Zajímavosti o wolkerových
Walkerové, ti záhadní a děsiví tvorové z postapokalyptického světa seriálu Živí mrtví, v nás vzbuzují hrůzu i zvědavost. Věděli jste ale, že ačkoliv se pohybují pomalu a nemotorně, dokáží urazit překvapivě velké vzdálenosti? Studie fanoušků odhalila, že za příznivých podmínek by walkerovi trvalo zhruba 6 měsíců, než by přešel celou rozlohu České republiky. Zajímavé je, že tvůrci seriálu se inspirovali zombie filmy George A. Romera, ale přidali walkerovi unikátní charakteristiky. Například, walkery v seriálu přitahuje zvuk a vibrace, nikoliv jen pach krve a masa, jak je tomu u klasických zombie. Další zajímavostí je, že herci ztvárňující walkery procházejí náročným tréninkem, kde se učí specifickému pohybu a mimice. Maskéři pak tráví hodiny vytvářením detailních a realistických masek, které dodávají walkerům jejich charakteristický vzhled.
Tipy na cestování po wolkerových
Plánujete výlet po wolkerových trasách a nejste si jistí, jak začít? Nebojte se, máme pro vás pár tipů! Nepodceňujte plánování. Pečlivě si vyberte trasu podle vaší kondice a zkušeností. Pro začátečníky jsou ideální kratší a méně náročné trasy. Nezapomeňte na kvalitní turistickou obuv a oblečení do každého počasí. V batohu by vám neměla chybět mapa, dostatek vody a svačiny. Informujte se o předpovědi počasí a přizpůsobte tomu své vybavení. Nezapomeňte sdělit někomu blízkému, kam se chystáte a kdy se plánujete vrátit. Dodržujte pravidla chování v přírodě a nezanechávejte po sobě žádné odpadky.
Publikováno: 23. 06. 2024
Kategorie: cestování