Mariánské náměstí v Praze: Tajemství historie a kouzlo současnosti

Mariánské Náměstí

Úvod k Mariánskému náměstí

Mariánské náměstí je krásné a historické náměstí v centru Prahy. Nachází se na Starém Městě a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v celém městě. Náměstí je pojmenováno podle kostela Panny Marie Sněžné, který se nachází na jeho jižní straně.

Svou polohou Mariánské náměstí navazuje na další cenné památky jako jsou Staroměstské náměstí, Klementinum nebo Karlova ulice. Krom toho je zajímavostí i fontána, která zdobí střed náměstí.

Mariánské náměstí si zamilujete nejen pro jeho památky a krásné prostředí, ale také pro přátelskou a živou atmosféru. Kouzlo tohoto místa láká turisty i Pražany již po staletí.

Historie Mariánského náměstí

Historie Mariánského náměstí sahá až do středověku, kdy zde stál klášter minoritů s kostelem svatého Jakuba. V 17. století však bylo celé náměstí přestavěno podle plánů architekta Giovanniho Domenica Orsiho na barokní náměstí s dominantním mariánským sloupem uprostřed.

V průběhu času se na Mariánském náměstí usadilo mnoho významných osobností, jako například spisovatel Franz Kafka, jenž zde strávil mnoho hodin čtením v místní knihovně. V roce 1989 se pak na Mariánském náměstí konalo historické setkání studentů při demonstraci za svobodu a demokracii.

Dnes je Mariánské náměstí oblíbeným turistickým cílem díky svému poutavému historickému kontextu a malebnosti.

Architektura budov na Mariánském náměstí

Mariánské náměstí v Praze je plné architektonických skvostů a není výjimkou ani jeho okolí. Architektura budov na Mariánském náměstí je dokonalým příkladem různorodosti stylů a epoch, které se zde prolínají. Nachází se zde nejen historické paláce s bohatou výzdobou fasád, ale také modernistické stavby s inovativním designem. Prohlídka této části Prahy nabídne skutečně jedinečný zážitek pro všechny milovníky architektury.

Dominanty Mariánského náměstí

Mariánské náměstí je jedno z nejkrásnějších náměstí v Praze. Jeho dominanty jsou nejen památky, ale i obchody a restaurace, které nabízejí tradiční českou kuchyni. Mezi nejvýznamnější patří gotický kostel Panny Marie Sněžné, barokní Vlašský dvůr a renesanční radnice s hodinami orloje. Pro turisty je Mariánské náměstí oblíbenou zastávkou při prohlídce historického centra Prahy.

Kulturní akce na Mariánském náměstí

Každý rok se na Mariánském náměstí odehrávají různé kulturní akce, které lákají mnoho návštěvníků. Od tradičních vánočních trhů s kořením a cukrovím až po letní koncerty pod širým nebem, náměstí je živým epicentrem kulturního dění. Pokud hledáte inspiraci na víkendovou zábavu pro celou rodinu nebo pro sebe a přátele, navštivte Mariánské náměstí a užijte si atmosféru těchto skvělých akcí.

Okolí Mariánského náměstí

Pokud hledáte malebnou část Prahy, která nabízí krásné památky a kulturní atmosféru, nechte se nalákat okolím Mariánského náměstí. Tento historický prostor nese jméno po kapli Panny Marie, která se zde nachází a je jednou z nejstarších staveb v Praze. Okolní ulice jsou plné kaváren, restaurací a obchodů s originálním zbožím. Pokud jste milovníkem umění, určitě nevynechejte sbírku moderního umění v Muzeu Kampa. Okolní parky jako Petřín nebo Vojanovy sady nabízejí klidné procházky mezi kvetoucími stromy a sochami slavných osobností. Mariánské náměstí je tedy místem ideálním pro strastiplné odpočinkové dny ve velkoměstě.

Zajímavosti spojené s Mariánským náměstím

Mariánské náměstí je jedním z nejznámějších náměstí v historickém centru Prahy. Kromě nádherného barokního kostela Panny Marie se zde nachází mnoho dalších zajímavostí.

Jednou z nich je například kašna s sochou Jana Nepomuckého, která byla postavena v roce 1683. Tato kašna je považována za jednu z nejkrásnějších barokních kašen v Praze.

Další zajímavostí na Mariánském náměstí je Palác Platýz, který byl postaven ve druhé polovině 18. století a dnes slouží jako hotel. Palác Platýz býval dříve sídlem šlechtické rodiny a v minulosti se zde také konaly slavnostní bály.

Na Mariánském náměstí si můžete také prohlédnout nádhernou sochu Panny Marie Immaculaty, která stojí uprostřed tohoto krásného prostoru. Socha pochází ze 17. století a dodnes patří mezi nejvýznamnější umělecké památky na pražských náměstích.

Pro milovníky kultury pak určitě stojí za vidění Nosticovo divadlo na Mariánském náměstí, které bylo postaveno v roce 1721. Divadlo má bohatou historii a dodnes se zde konají různé kulturní akce, jako jsou například divadelní představení a koncerty.

Mariánské náměstí je tedy skutečně plné zajímavostí, které stojí za to si prohlédnout.

Praktické informace pro návštěvníky Mariánského náměstí

Pokud se chystáte navštívit Mariánské náměstí v Praze, zde jsou pro vás praktické informace, které vám usnadní plánování vaší cesty a pobytu na tomto historickém náměstí. Na Mariánském náměstí se nachází mnoho architektonicky významných budov, jako například Kostel Panny Marie Sněžné nebo Dům U Kamenného zvonu. Prohlédnout si je můžete během procházky po náměstí či si vyhlédnout vhodné muzeum či galerii. Pokud máte chuť na nakupování suvenýrů či drobných dárků, rozhodně nevynechejte tradiční trh na Mariánském náměstí, který se koná pravidelně. Nezapomeňte také ochutnat místní speciality a kulinářské lahůdky, které najdete v okolních restauracích a kavárnách. Pokud hledáte ubytování, můžete si vybrat z široké nabídky hotelů různých cenových kategorií v blízkosti Mariánského náměstí. Využijte tyto praktické informace a užijte si krásy tohoto malebného pražského náměstí!

Závěr a doporučení pro návštěvu Mariánského náměstí.

Pokud se chystáte na návštěvu Mariánského náměstí v Praze, nezapomeňte si připravit pohodlnou obuv a foťák. Toto krásné historické náměstí nabízí mnoho památek a možností k prozkoumání.

Nejvýraznější dominantou náměstí je barokní socha Panny Marie, která se zde nachází od roku 1652. Socha je obklopena dalšími historickými budovami, jako je například Kostel Panny Marie Sněžné nebo Prašná brána.

Pro milovníky kultury a historie doporučujeme navštívit Muzeum Franze Kafky, které se nachází na nedalekém Staroměstském náměstí. A pro ty, kteří si chtějí užít atmosféru pražských ulic a ochutnat tradiční českou kuchyni, jsou k dispozici místní restaurace a bary.

Celkově lze říci, že Mariánské náměstí patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce v Praze, a to ze spousty dobrých důvodů. Určitě stojí za to tuto krásu navštívit.

Publikováno: 15. 05. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Eliška Vondrová

Tagy: mariánské náměstí | náměstí v praze