Klenot Paříže: Příběh a tajemství katedrály Notre Dame

Notre Dame

Notre Dame: Vstup do dějin a kultury Paříže

Historie katedrály Notre Dame

Historie katedrály Notre Dame

Katedrála Notre Dame, kterou mnozí nazývají "srdcem Paříže", je jednou z nejznámějších památek ve Francii. Její historie sahá až do 12. století, kdy byl na místě současné katedrály postaven románský kostel.

V roce 1163 započala výstavba nového gotického kostela královského stavitelství, kterému vévodil biskup Maurice de Sully. Výstavba trvala více než 100 let a během té doby se na projektu podílelo mnoho talentovaných architektů a umělců.

Katedrála Notre Dame prošla několika rekonstrukcemi a renovacemi, včetně obnovy fasády po francouzské revoluci a opravy po válečných poškozeních druhé světové války.

V dubnu 2019 katedrálu zasáhl ničivý požár, který vyvolal celosvětovou pozornost. V důsledku požáru bylo poničeno vnitřní zařízení a část střechy. Nicméně již byla zahájena obnova, aby se tato symbolická stavba mohla brzy vrátit k plnému provozu.

Architektura katedrály

Architektura katedrály Notre Dame v Paříži je jedním z nejvýznamnějších příkladů gotické architektury. Budova byla postavena ve 12. století a její výstavbu dokončil až biskup Maurice de Sully v roce 1345. Katedrála se pyšní impozantními sloupy, vysokými oblouky a vitrážovými okny, které jsou považovány za skvosty uměleckého řemesla středověku. Pro návštěvníky je nezapomenutelným zážitkem také prohlídka zvonice, kde lze obdivovat rozsáhlý panoramatický výhled na historické centrum Paříže.

Interiér katedrály

Interiér katedrály Notre Dame v Paříži

Vstupující dovnitř katedrály Notre Dame v Paříži, se návštěvník ocitne v prostoru plném historie a krásy. Gotická architektura se promítá do každého koutu, ozdobné sloupy a oblouky tvoří impozantní pohled na celkový interiér. Zvláštním prvkem jsou vitráže, které barevně prosvětlují atmosféru stálých chrámových světel. Pohled na oltář, sochy a další umělecké díla zanechají návštěvníka bez dechu.

Interiér katedrály Notre Dame poskytuje okouzlující atmosféru duchovního místa a je skutečným zázrakem architektury.

Zvonice

Zvonice Notre Dame: Symbolický Význam a Historie Této Nádherné Katedrály v Paříži

Zajímavosti o katedrále Notre Dame

Zajímavosti o katedrále Notre Dame

Katedrála Notre Dame v Paříži patří mezi nejznámější památky francouzské metropole a je považována za jednu z nejvýznamnějších gotických staveb na světě. Pokud se chcete dozvědět něco navíc o této krásné katedrále, podívejte se na tyto zajímavosti:

- Stavba katedrály trvala celých 182 let, od roku 1163 až do dokončení v roce 1345.

- Na vrchol věže lze vystoupat po 422 kamenných schodech. Z úrovně ulice je to skoro stejná výška jako ze střechy jednoho z menších pařížských mrakodrapů.

- V roce 1804 byl v katedrále po korunovaci Napoleona Bonaparta uctíván tzv. Velký obraz Bohorodičky, malovaný italským mistrů Leonardem da Vincim. Dnes se nachází v Luvru.

- Během francouzské revoluce byla katedrála Notre Dame zaplavena množstvím krve ve druhém patře sakristie, která sloužila jako dočasná morgue pro popravené občany. Zbytek interiéru byl pouze mírně poškozen.

- Mezi nejvýznamnější součásti katedrály patří tři portály: Portail de la Vierge, Portail du Jugement a Portail Sainte-Anne. Každý z nich vypráví příběh z Bible s mnoha dekorativními prvky.

- Katedrála Notre Dame sloužila jako inspirace pro spisovatele Victora Huga, který napsal slavný román "Chrám Matky Boží v Paříži" (známý také jako "Notre-Dame de Paris").

Požár v roce 2019

Požár v roce 2019 zasáhl katedrálu Notre Dame v Paříži a způsobil obrovské škody. V historické budově propukl požár ve středu 17. dubna 2019, který trval několik hodin a silně poškodil slavnou katedrálu. Požár zničil mnoho cenných uměleckých děl a dalších historických artefaktů, ale naštěstí se podařilo zachránit hlavní strukturu budovy. Celý svět sledoval s hrůzou, jak tato ikonická budova hoří, ale také jak se lidé sjednotili, aby pomohli s likvidací požáru a obnovou této úžasné památky francouzské historie.

Obnova katedrály

Po požáru v roce 2019 se svět shromáždil, aby vyjádřil soustrast a podporu obnovy katedrály Notre Dame v Paříži. Práce na obnově jsou stále v plném proudu a slibují návrat této historické pamětihodnosti ke svému původnímu lesku. Vysoké klenby, vitráže a sochy zůstávají nedotčeny a tvoří nevyčerpatelný zdroj inspirace pro řemeslníky, kteří pracují na obnově. Snaha o obnovu katedrály Notre Dame ukazuje, jak důležité jsou umělecké dědictví a kulturní paměťové místa pro udržení jedinečného kulturního dědictví celého světa.

Návštěva katedrály Notre Dame v Paříži je jedním z nejzajímavějších zážitků, které můžete během svého pobytu ve Francii zažít. Tato architektonická perla, která se nachází na ostrově Île de la Cité, láká každoročně tisíce turistů z celého světa. Svými gotickými věžemi a vitrážovými okny je katedrála Notre Dame jedním z nejznámějších symbolů Paříže.

Při návštěvě této krásné stavby můžete prozkoumat její nitro, navštívit chrám a poslechnout si varhany, nebo se projít po nábřeží Seiny a pozorovat katedrálu z pohledu pevniny. Přestože katedrála Notre Dame utrpěla vážnou škodu při nedávném požáru, stále dokáže okouzlit svojí krásou. Pokud hledáte místo plné historie a nádhery, nenechte si ujít návštěvu této úchvatné katedrály v srdci Paříže.

Závěr: Notre Dame - výjimečná katedrála, která přežila více než osm století dějin Paříže. Zasazená v srdci města a obklopena Seinou, tato architektonická památka připomíná návštěvníkům historii a krásu francouzského umění. Ačkoliv nedávný požár vyvolal smutek a šok, svatostánku se podařilo zachránit značnou část majestátní fasády a historických artefaktů. Notre Dame nám stojí jako symbol francouzské odvahy, tradičních hodnot a krásy.

Publikováno: 12. 04. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Todor Bělehradský

Tagy: notre dame | katedrála v paříži