Buenos

Buenos Aires

Tango na každém rohu

Praha se v posledních letech stala tanečním centrem tanga. V kavárnách, parcích a sálech po celém městě se setkávají tanečníci všech úrovní, aby si užili vášeň a eleganci tohoto argentinského tance. Ať už jste začátečník nebo zkušený tanečník, v Praze najdete nespočet příležitostí, jak se do tanga ponořit. Pro začátečníky existuje mnoho kurzů a workshopů, které vedou zkušení lektoři. Pro pokročilé tanečníky se konají pravidelné milongy, večery věnované tanci tanga, kde si můžete zatančit a seznámit se s dalšími nadšenci. Atmosféra na pražských milongách je přátelská a uvolněná, takže se nemusíte bát přijít sami. Tango v Praze není jen o tanci, ale také o komunitě lidí, které spojuje vášeň pro tento smyslný tanec.

Evropa v Jižní Americe

Ačkoliv se to může zdát geograficky nemožné, Evropa má v Jižní Americe své pevné místo. Ne, nemluvíme o pohybu kontinentů, ale o kulturním a historickém vlivu, který Evropa na tomto kontinentu zanechala.

Stopy španělské, portugalské, ale i britské a nizozemské kolonizace jsou v Jižní Americe patrné dodnes. Architektura měst jako Buenos Aires, Rio de Janeiro nebo Cartagena nese jasné znaky evropského vlivu. Stejně tak jazyk - španělština a portugalština, kterými se v Jižní Americe hovoří, jsou toho jasným důkazem.

Evropský vliv se ale neprojevuje jen v architektuře a jazyce. I v kuchyni, hudbě a celkovém životním stylu Jihoameričanů můžeme najít ozvěny starého kontinentu. Ať už je to tango v Argentině, samba v Brazílii nebo vášeň pro fotbal napříč celým kontinentem, Evropa zanechala v Jižní Americe nesmazatelnou stopu.

Barevné domy La Boca

La Boca, pulzující čtvrť Buenos Aires, je proslulá svými pestrobarevnými domy. Tato tradice sahá až do konce 19. století, kdy se v oblasti usazovali převážně italští imigranti. Tito dělníci z Janova si stavěli jednoduché domy z vlnitého plechu a zbytků materiálů z nedalekých loděnic. Aby dodali svým domovům trochu radosti a individuality, začali je natírat pestrými barvami zbytků lodních barev.

Každý dům byl tak unikátní a odrážel osobnost svých obyvatel. Tato tradice se ujala a dnes jsou barevné domy La Boca jednou z nejfotografovanějších atrakcí Buenos Aires. Procházka úzkými uličkami mezi domy hrajícími všemi barvami je nezapomenutelným zážitkem.

Chuť Argentiny: Asado

Asado, to není jenom grilování, to je v Argentině doslova národní poklad. Je to rituál, tradice a společenská událost v jednom. Představte si to – plápolající oheň, vůně bylinek a šťavnatého masa linoucí se do širokého okolí a parta přátel či rodina, která se schází, aby si užila společné chvíle. Hlavní roli v tomto představení hraje hovězí maso, ať už se jedná o žebra, steaky, klobásy chorizo nebo krevní jelítka. Vše se pomalu opéká na rožni nebo na grilu nad žhavým dřevěným uhlím, které dodává masu nezaměnitelnou chuť a vůni. K tomu se podávají jednoduché přílohy jako saláty, chimichurri omáčka a samozřejmě nesmí chybět ani dobré argentinské víno, které celou tuhle symfonii chutí skvěle doplní. Asado není jenom o jídle, je to o sdílení, radosti a užívání si života. Je to zážitek, který vám ukáže pravou duši Argentiny.

Procházka historií: Plaza de Mayo

Plaza de Mayo, srdce Buenos Aires, dýchá historií. Od roku 1580, kdy Juan de Garay založil město, bylo toto náměstí svědkem klíčových událostí. V roce 1810 se zde odehrála Mayová revoluce, jež vedla k nezávislosti Argentiny. V roce 1945 se na Plaza de Mayo shromáždily statisíce lidí, aby žádaly propuštění Juana Peróna. A od roku 1977 se zde konají pochody Matek z Plaza de Mayo, které hledají své děti, unesené během vojenské diktatury. Náměstí lemují významné budovy jako Casa Rosada, sídlo argentinské prezidentky, Metropolitní katedrála s hrobkou národního hrdiny Josého de San Martín a Cabildo, radnice z koloniální éry. Plaza de Mayo je živoucím symbolem argentinské identity, místem oslav i protestů, kde se minulost prolíná s přítomností.

Noční život a temperament

Češi si rádi užívají života a noční život není výjimkou. Ať už hledáte rušný klub, útulný bar nebo tradiční hospůdku, v České republice si přijdete na své.

Praha, Brno a další větší města ožívají po setmění a nabízejí širokou škálu možností zábavy. Od rockových koncertů a elektronické hudby po jazzové bary a divadelní představení, každý si najde to své.

Češi jsou známí svou láskou k pivu a v hospodách a barech panuje přátelská a uvolněná atmosféra. Nebojte se dát se do řeči s místními, rádi si popovídají a poradí vám, kam vyrazit.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu noční zábavy, nezapomeňte ochutnat některý z lahodných českých nápojů a užít si pohodovou atmosféru.

Nakupování a trhy

Češi milují dobré nákupy a rádi si pochutnají na čerstvých a kvalitních potravinách. Naštěstí je Česká republika zemí s bohatou nabídkou obchodů a trhů. Od velkých nákupních center s mezinárodními značkami až po malé obchůdky s ručně vyráběnými produkty si zde každý najde to své.

Pro každodenní nákupy potravin jsou tu supermarkety jako Albert, Lidl, Tesco a Kaufland. Tyto řetězce nabízejí široký výběr za příznivé ceny. Pokud hledáte něco speciálního, zamiřte do menších obchodů s potravinami, kde najdete regionální speciality a produkty od lokálních farmářů.

Pro milovníky módy a designu jsou tu nákupní centra jako Palladium v Praze, Olympia v Brně nebo Chodov v Praze. Najdete zde obchody světoznámých značek, ale i butiky s originální módou od českých návrhářů.

Nezapomeňte také na farmářské trhy, které se konají v mnoha městech. Zde nakoupíte čerstvé ovoce a zeleninu, domácí sýry, uzeniny a další dobroty přímo od farmářů.

Okolí Buenos Aires: Tigre Delta

Jen pár kilometrů od shonu Buenos Aires se nachází úplně jiný svět – delta řeky Paraná, známá jako Tigre Delta. Tato spletitá síť ostrovů a kanálů nabízí klidnou oázu klidu a zeleně. Prozkoumejte ji na lodi a objevte kouzlo plovoucích domů, bujných lesů a bohaté fauny. Můžete si pronajmout kajak a proplouvat úzkými kanály, nebo se vydat na delší plavbu lodí s průvodcem a dozvědět se více o historii a přírodě této unikátní oblasti. Vychutnejte si piknik na břehu řeky, pozorujte ptáky nebo se jen tak nechte unášet na vlnách a relaxujte. Tigre Delta je ideálním místem pro jednodenní výlet z Buenos Aires, kde si odpočinete od ruchu velkoměsta a načerpáte novou energii.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jitka Orságová

Tagy: buenos aires | hlavní město argentiny